ایران تکمیل تونل استقلال تاجیکستان را از سر می گیرد

تونل استقلال,ایران

ایرنا - دوشنبه - وزارت حمل و نقل تاجیکستان اعلام کرد که دولت ایران برای تکمیل تونل استقلال در این کشور یک میلیارد و 900 میلیون دلار اختصاص داده است و بزودی کار تکمیل این تونل اغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش روز یکشنبه این وزارتخانه ، شرکت ایرانی ˈصابرˈ به زودی کار تکمیل تونل ˈ استقلال ˈ را که بخش مرکزی و شمال تاجیکستان را به هم متصل می کند، از سر خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش مبلغ اختصاص یافته از سوی ایران بزودی به حساب ویژه تکمیل این تونل واریز می شود.

ابراهیم رحیم پور معاون وزیر خارجه کشورمان دو هفته پیش در سفر به تاجیکستان و دیدار با امامعلی رحمان رئیس جمهوری این کشور چند طرح ایرانی از جمله تکمیل تونل استقلال را مورد بررسی فرار داده بودند.

استقلال (انزاب) در سال 2006 (1385) توسط شرکت ایرانی در حالی توسط رئیس جمهوری وقت به بهره برداری رسید که همچنان نیاز به عملیات تکمیلی داشت.

این تونل علاوه بر ایجاد مسیر دسترسی دایمی در تابستان و زمستان مسیر جاده ˈدوشنبهˈ به ˈخجندˈ را حدود 60 کیلومتر کوتاه و مسیر شمال و جنوب تاجیکستان را به هم متصل می کند.

قرارداد حفاری این تونل در سال 2003 میلادی بین وزارت حمل ونقل تاجیکستان و شرکت صابر از ایران به ارزش 39 میلیون دلار به امضا رسید.

این تونل که پنج هزار و 200 متر به همراه تونل جانبی تهویه آن مجموعا 10 کیلومتر و 400 متر طول دارد از بزرگترین پروژه های ایران در تاجیکستان است و در 72 کیلومتری شمال دوشنبه پایتخت تاجیکستان، از کوه های بلند فان می گذرد و این شهر را به استان سغد در شمال این کشور و مرکز آن شهر تاریخی خجند پیوند می دهد.

آساق**1663**1392
کد N142371