صندوق بین المللی پول برای کمک به اوکراین اعلام آمادگی کرد

کمک به اوکراین

مسکو- ایرنا- کریستین لاگارد رییس صندوق بین المللی پول آمادگی این نهاد مالی را برای کمک به اوکراین اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، لاگارد امروز یکشنبه گفت: اگر مقام های اوکراینی از صندوق بین المللی پول کمک مالی یا اقتصادی تقاضا کنند، ما برای انجام چنین کمکی آماده هستیم.

وی افزود: البته صندوق بین المللی پول نیاز به وجود کسی در اوکراین دارد که بتواند در این باره با وی مذاکره کند.

اوکراین با 46 میلیون نفر جمعیت در اروپای شرقی و به عنوان یکی از جمهوری های شوروی سابق هم اکنون در وضعیت اقتصادی نابسامانی به سر می برد، به طوری که بنا بر آمار منتشر شده حجم بدهی خارجی آن در پایان سال 2013 میلادی به حدود 70 میلیارد دلار رسید.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اواخر سال گذشته میلادی به دنبال آغاز ناآرامی های اوکراین با امضای موافقت نامه ای با ویکتو یانوکوویچ همتای اوکراینی خود با اعطای وامی به ارزش 15 میلیارد دلار در اقساط چندگانه به این کشور موافقت کرد.

پس از موج دوم ناآرامی های اوکراین که به بن بست سیاسی در این کشور و در نهایت فرار یانوکوویچ رییس جمهور از پایتخت و کنترل مخالفان دولت بر نهادهای قانون گذار و اجرایی منجر شد، وزیر اقتصاد روسیه امروز اعلام کرد مسکو پرداخت قسط دوم وام اعطایی به اوکراین به ارزش دو میلیارد دلار را تا مشخص شدن دولت جدید آن به تعویق می اندازد.

در همین حال انتظار می رود که مجلس اوکراین بعد از ظهر امروز در نشست فوق العاده خود نخست وزیر جدید این کشور را انتخاب کند.

حزب مخالف باتکفشینا به رهبری یولیا تیموشنکو نیز امروز اعلام کرد که خانم تیموشنکو و دو نفر از نمایندگان خود در پارلمان را نامزد تصدی مقام نخست وزیری کرده است.

اروپام/518 ** 1064
کد N142207