عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از منظر یک نماینده

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس گفت: دشمن نمی‌خواهد کشوری که انقلابی در برابر نگرش آنها داشته است به علم و دانش دست یابد. وقتی از مهندسی و علوم مهندسی و پایه سخن می‌گوییم در واقع در یک نبرد واقعی با استکبار صحبت می‌کنیم.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، سیدهاشم بنی‌هاشمی به مناسبت فرارسیدن روز ملی مهندس، در تعریفی از مهندس می‌گوید: مهندس کسی است که از علوم مختلف به خوبی استفاده کرده و با خلاقیت خود آن را به یک کالا و محصول تبدیل کند.

وی افزود: در جامعه امروزی علم و دانش ابزاری است که می‌توان برای پیشرفت کشور از آن استفاده کرد. اگر امروز درخصوص دانش انرژی هسته‌ای مورد هجوم دشمن قرار گرفته‌ایم به خاطر آن است که دشمن نمی‌خواهد ما به این دانش پی ببریم.

وی ادامه داد: دشمن نمی‌خواهد کشوری که انقلابی در برابر نگرش آنها داشته است به علم و دانش دست یابد. وقتی از مهندسی و علوم مهندسی و پایه سخن می‌گوییم در واقع در یک نبرد واقعی با استکبار صحبت می‌کنیم.

عضو جامعه مهندسین کشور خاطرنشان کرد: اگر امروز در دنیا به عنوان یک قدرت مطرح توانسته‌ایم در برابر ابرقدرت‌های دنیا حرف‌هایی از دل قرآن و اسلام برای اداره بشریت مطرح کنیم به این دلیل است که انقلاب شکوهمند اسلامی در دورانی به وقوع پیوست که ابرقدرت‌های شرق و غرب سلطه طاغوتی خود را پهن کرده بودند.

عضو کمیته مشورتی سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی گفت: رهبر انقلاب با توجه به ابعاد اقتصاد مقاومتی 24 بند را به همه مسوولان و مردم ابلاغ کردند و این سیاستگذاری می‌تواند مسیر مبارزه اقتصادی ما را روشن کند.در یکی از بندهای این سیاستگذاری تامین شرایط و فعال‌سازی تمامی امکانات در راستای پیشبرد امکانات مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه پیشتازی اقتصاد دانش بنیان از دیگر موارد اقتصاد مقاومتی است، افزود: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند براساس اختراعات و فناوری های نوین محصولات خود را ارائه و کارآفرینی داشته باشند.

بنی‌هاشمی خاطرنشان کرد: سهم‌بری عادلانه عوامل زنجیره تولید تا مصرف یکی از بندهای سیاست اقتصاد مقاومتی است. برای افزایش تولید کالاهای اساسی برای مصرف داخلی نباید مواد اولیه از خارج وارد شود.

وی ادامه داد: یکی از نکات مهمی که در بحث اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود بحث مردمی کردن آن است.در جریان جنگ تحمیلی جریان مردمی و سازماندهی مردمی بود که توانست قدرت نظامی ما را افزایش داده و ما را به پیروزی رساند، امروز که گرفتار جنگ اقتصادی شده‌ایم باید حضور و مشارکت مردم را پررنگ نماییم.دولتمردان در رسیدن به هدف مقاومتی توسط حرکت جهادی مردمی چوب لای چرخ مردم نگذارند، اکنون زمان اندکی در اختیار داریم و اگر افرادی فعالیت تولیدی و یا اختراعی دارند که به این اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند دولتمردان نباید در کار آنها گره بیندازند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کشور اسلامی ایران از معادن، آب و خاک، انرژی و امکانات زیرزمینی نفت و گاز فراوان و همچنین حضور فعال دانشمندان و محققان در عرصه‌های مختلفی برخوردار است که با استفاده از علوم و دانش آنها می‌توان تولید و پیشرفت را به کشور آورد و با تحریم‌های دشمنان مقابله کرد.

وی ادامه داد: 16 درصد گاز دنیا در ایران قرار دارد؛ در عسلویه تاسیسات مختلفی احداث شده است که در آینده‌ای نزدیک میزان تولید گاز کشور را چندین برابر می‌کند و برخی از این گازها به سایر کشورها صادر می‌شود که در این زمینه به علوم مهندسان برای صادر کردن فرآورده‌های گازی نیاز داریم.خوشبختانه 96 درصد شهرهای کشور گازرسانی شده است، در شهرها و شهرک‌های صنعتی این کار باید تبدیل به بنزین و گازوییل شده و به صورت خام به دیگر کشورها صادرنشود.

بنی‌هاشمی تصریح کرد: در زمینه کشاورزی نیز به دانشی نیاز داریم که از آب به گونه‌ای استفاده شود که هدر نشده و یا از ماشین‌آلات به گونه‌ای استفاده شود که از یک هکتار زمین محصولی چندین برابر اکنون به دست آید.در زمینه معدن نیز نباید محصولی که استخراج می‌شود را به صورت خام به کشورهای دیگر صادر کرد بلکه باید آن را به فرآورده‌هایی تبدیل کرد.

وی همچنین افزود: استفاده از دستاوردهای نانو یکی از علومی است که در دنیا چهره جهان را تغییر می‌دهد و ما در حال حاضر رتبه هفتم جهانی را در دانش نانو به خود اختصاص داده‌ایم استفاده از محصولات نانو هزینه‌ها را کاهش و راندمان را افزایش می‌دهد.

بنی‌هاشمی اظهار داشت: ما ظرفیت بالایی از نظر تجربیات فنی داریم که می‌توانیم از آن در راستای رقابت با دنیا استفاده کنیم. صدور خدمات فنی و مهندسی یکی از باورهای ماست که از این لحاظ ظرفیت حضور در بازارهای جهانی را داریم.باید تشکل‌های مدیریت جهادی شکل بگیرد و این مهم با استفاده از تجربیات گذشته در راستای تشکیل مدیریت‌های جهادی و تشکل‌های مردمی همچون بسیج مهندسین دنبال شود.

انتهای پیام

کد N142072