معاون بین الملل حوزه های علمیه:

ایران بدنبال برچیده شدن سلاح هسته ای از جهان است

معاون حوزه

قم- ایرنا- معاون بین الملل حوزه های علمیه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای از میان بردن سلاح های کشتار جمعی در جهان تلاش می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام والمسلمین ˈمحمد حسن زمانیˈ روز یکشنبه در دیدار فرهیختگان مسیحی کشورهای آمریکا، کانادا و بوسنی با آیت الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه های علمیه، با اشاره به حق هسته‏ای ایران، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ قدمی در راستای تولید سلاح هسته ای و شیمیایی برنداشته است، این در حالی است که در جنگ تحمیلی، قدرت های بزرگ توسط صدام از این ابزار استفاده کردند که آثار آن موجود است و کماکان افراد از آثار آن جان می بازند.

وی با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحریم استفاده از سلاح هسته ای و شیمیایی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس مبانی دینی و فتوای رهبر معظم انقلاب، استفاده و تولید سلاح هسته ای را حرام می داند.

وی خواستار تلاش گسترده برای جلوگیری از بروز جنگ و درگیری توسط قدرت های جنگ طلب شد و گفت: جمهوری اسلامی تنها کشوری در طول تاریخ است که پاسخ جنایت را با جنایت نمی دهد.

زمانی با اشاره به بروز درگیری ها و جنگ های مختلف در طول تاریخ، اظهار داشت: عدم شناخت جوامع از یکدیگر و سلطه قدرت ها، علت بروز تمامی جنگ ها در طول تاریخ بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت شناخت جوامع، خاطرنشان کرد: باید گروه هایی با شناخت از جوامع، اطلاعات را به طور صحیح منتقل کنند و مسلمانان و مسیحیان از یکدیگر اطلاع کامل داشته باشند تا منازعات و درگیری ها به حداقل برسد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ مجوزی برای جنگ معتبر نیست، افزود: اگر در طول تاریخ شناخت بین مسلمانان و مسیحیان واقع بینانه بود، هیچ جنگ و درگیری بین طرفین رخ نمی داد.

معاون بین الملل حوزه های علمیه با اشاره به کلام معصومین(ع) در زمینه اهمیت دادن به حقوق ادیان، ابراز داشت: امام علی(ع) اولین کسی بود که در اسلام حق بیمه از کار افتادگی را برای یک غیرمسلمان از کار افتاده ایجاد کرد و در جنگی که خلخال از پای دختری غیر مسلمان خارج شده بود، فرمود: ˈاگر مسلمانی از غصه این اقدام جان خود را از دست بدهد، جا داردˈ. ک/1

/7404/ 380/
کد N142069