عربستان درخواست آل احمر را قبول نکرد

واحد مرکزی خبر نوشت:

به گزارش پایگاه خبری المختصر، منابع آگاه در یمن فاش ساختند عربستان اوایل ماه کنونی میلادی درخواست خاندان آل احمر در یمن را برای کمک به این خاندان در برابر حملات حوثی ها رد کرد.
این منابع افزودند:« عربستان این درخواست را قاطعانه رد و هر گونه کمک به خاندان احمر را به مبارزه این خاندان و هوادارانش با اخوان المسلمین مشروط کرد».
پاسخ قاطع عربستان به آل آحمر در یمن شاهد جدیدی از موضع سرسختانه این کشور در برابر اخوان المسلمین و هم چنین افزایش تنش سیاسی میان این کشور با قطر است که از حامیان اساسی سازمان جهانی اخوان المسلمین به شمار می آید و حتی مقر این سازمان در دوحه قرار دارد.
از نگاه ریاض، حمید احمر از برادران ثروتمند خاندان احمر در یمن فردی است که سرنوشت یمن و ائتلاف قبایل حاشد در این کشور را به دوستی با قطر و اخوان المسلمین پیوند زده است و در این مسیر هیچ توجهی به هشدارهای عربستان ندارد.
در پی این اتفاقات صادق الاحمر که گفته می شود وارث پدرش عبدالله احمر در ریاست بر قبیله حاشد است تلاش کرد به کدورت ها با عربستان پایان دهد اما او نیز با واکنش تند عربستان مواجه شد.
اخیرا شبه نظامیان حوثی به مناطق اسکان قبایل حاشد و هم پیمانان قبیله ای و سیاسی آنان حمله کردند و حتی منزل مسکونی عبدالله احمر ( متوفای سال 2007) را تصرف و تخریب کردند.
جماعت اصلاح که متشکل از اخوان المسلمین و چند گروه سلفی است از جدی ترین هم پیمانان قبیله حاشد و آل احمر به شمار می آید.
تحلیلگر سیاسی در یمن درباره دلایل حمایت آل احمر از اخوان المسلمین گفت:« حمید الاحمر در این اندیشه بود که با استفاده از تنش های اخیر در کشور و منطقه و با حمایت اخوان المسلمین کرسی ریاست جمهوری را در کشور به دست بگیرد اما بر خلاف تصور، خود قربانی تنش داخلی شد».
گفته می شود وقتی حوثی ها به منطقه خمری محل اسکان آل احمر حمله کردند و منزل مسکونی عبدالله احمر را ویران نمودند روسای قبایل نه تنها از آل احمر حمایت نکردند بلکه اعلام بی طرفی کردند و پس از مدتی با حوثی ها توافقنامه صلح امضا نمودند.
در حال حاضر فشارها برخاندان احمر در یمن بسیار زیاد شده است تا از میان ائتلاف با قبایل یمنی یا اخوان المسلمین و قطر یکی را انتخاب نمایند و اگر گزینه انتخابی آنان گزینه دوم باشد مسئولیت حرکت در چنین مسیری را بپذیرند.
کارشناسان معتقدند دوران رهبری آل احمر بر قبیله حاشد در یمن به سر رسیده است.
عربستان قطر را متهم می کند که با سیاست دوگانه یعنی حمایت هم زمان از اخوان المسلمین و حوثی ها در یمن، در پی خرابکاری در این کشور است و هدف اساسی دوحه نیز اقدام علیه عربستان است.
قطر از طریق فعال کردن انجمن های خیریه و هم چنین حمایت از چنین انجمن هایی در یمن، نفوذ زیادی در این کشور دارد ضمن اینکه بسیاری از این انجمن ها زیر نظر اخوان المسلمین فعالیت می کنند.

52261

کد N141983