رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء:

قرآن محور تمام دانش‌های نظری و علمی است

قرآن کريم

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء گفت: ما در جشنواره ملکوت می‌خواهیم بگوییم که قرآن محور تمام علوم است و اگر دانشمندی در ساحت قرآن پیشرفت کند هرگز در اندیشه‌هایش دچار تشویش نمی‌شود و خود را در یک پناهگاه امن مشاهده می‌کند.

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء گفت: ما در جشنواره ملکوت می‌خواهیم بگوییم که قرآن محور تمام علوم است و اگر دانشمندی در ساحت قرآن پیشرفت کند هرگز در اندیشه‌هایش دچار تشویش نمی‌شود و خود را در یک پناهگاه امن مشاهده می‌کند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی واعظ جوادی صبح امروز(یکشنبه) در نشست خبری "اختتامیه جشنواره ملی ملکوت" اظهار کرد: خدای متعال همگان را دعوت می‌کند که به عالم ملکوت و باطن هستی بنگرد و جایگاه نظام را از عالم ملکوت مورد مطالعه قرار دهد.

وی ادامه داد: جشنواره ملکوت در پی آن است که علوم وحیانی، علمی و خلاصه تمامی علوم را گرد محور قرآن جمع‌آوری کند.

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء تصریح کرد: این جریان ابتدا از طریق مطالعه یک کتاب که آثار آیت‌الله جوادی آملی بود شروع شد، ولی پس از آن متوجه شدیم که این کتاب می‌تواند زمینه پیشرفت در بسیاری از علوم را فراهم کند چرا که از نظر قرآن، علوم زنجیره‌وار به هم وصل هستند.

واعظ جوادی گفت: ما می‌خواهیم از طریق جشنواره یک تمدن و پنجره جدید را نسبت به تمامی علوم باز کنیم. قرآن ویژگی‌های زیادی دارد و از جمله آن ویژگی‌ها فراگیر بودن قرآن است هیچ انسانی از قلمرو معارف قرآنی خارج نیست و خداوند قرآن را برای تمام بشر آفریده است و خطاب عام قرآنی "یا ایهاالناس" است.

وی همچنین با بیان اینکه ما وجود حقیقی قرآن را باید در عرصه قیامت مشاهده کنیم، گفت: قرآن کتاب مخفی‌ای است که دریافت علوم آن کار هرکسی نیست. حضرت علی(ع) در این راستا می‌فرماید: تمامی علوم دینی در وجود ما شکل گرفته است و ما اگر می‌خواهیم به علوم جهانی دست پیدا کنیم حتما باید علوم قرآنی را فرا بگیریم چرا که قرآن محل شورش تمام علوم است.

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء تاکید کرد: این جشنواره در دو سطح فعالیت خود را آغاز کرده یکی سطح علمی و نظری آن است که از کارشناسان بهره می‌بریم و دیگری سطح عمومی آن است که برای تمام افراد جامعه مورد بهره‌وری است. در کل تمامی افراد جامعه در فضای این جشنواره قرار می‌گیرند.

واعظ جوادی تصریح کرد: اندیشه این جشنواره به صورت یک کتاب درآمده است. در تمدن‌های گذشته افراد درصدد آن بودند که بین دستاوردهای علم و دین فاصله بیندازند و می‌گفتند دستاوردهای عقلی در مقابل دین است ولی در دیدگاه جشنواره ملکوت عقل و دین در کنار همدیگر هستند و این دو با هم یک تمدن را می‌سازند.

وی اضافه کرد: اندیشه‌ای که در پس جشنواره ملکوت است این است که روش‌های علمی را در میدان علوم دینی پیاده می‌کند و تمامی علوم را در فضای سیل‌ آسای قرآنی مورد مطالعه قرار می‌دهد در کل به تمامی علوم رنگ دینی و قرآنی می‌زند. طبق تعبیر آیت‌الله جوادی آملی همانگونه که در حوزه‌ها از تفسیر علوم صحبت می‌کنیم در دانشگاه‌ها نیز باید از تفسیر فعل و قول دینی صحبت کنیم.

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء اظهار کرد: اصل و اساس قرآن در کنار عترت معنا پیدا می‌کند. ما در جشنواره ملکوت می‌خواهیم بگوییم که قرآن محور تمام علوم است و اگر دانشمندی در ساحت قرآن پیشرفت کند هرگز در اندیشه‌هایش دچار تشویش نمی‌شود و خود را در یک پناهگاه امن مشاهده می‌کند. اخلاق باید محوریت قرآن باشد و ما در راستای مفاهیم قرآنی گام برداریم. ما باید قرآن را از یک علم خشک خارج کنیم و کاری کنیم که بشر در امتداد قرآن گام بردارد.

وی ادامه داد: این جشنواره قرار است زمینه ساز یک بنیاد عظیم علمی شود. گام نخست درحد یک معارفه عمومی بود، ولی ما از تمام کسانی که در این عرصه دارای اندیشه و نظر هستند دعوت می‌کنیم تا در جشنواره حضور پیدا کنند و سال آینده را سال "محوریت قرآن در قرآن" ارائه می‌دهیم و این نامگذاری با محوریت‌های کتاب‌های آیت‌الله جوادی آملی صورت گرفته است و درصدد آنیم تا جامعه قرآنی را بازشناسی کنیم و افراد جامعه را با قرآن آشنا کنیم.

واعظ جوادی در پایان گفت: ما درصدد آنیم که بتوانیم از این جشنواره در مسائل علمی و فرهنگی بهره زیادی ببریم و در این جشنواره 10 مقاله برگزیده را انتخاب می‌کنیم که در هشتم اسفند ماه از ساعت 10 تا بعد از نماز ظهر و عصر در بنیاد بین‌المللی وحیانی اسراء واقع در قم از برگزیدگان تجلیل می‌شود.

انتهای پیام

کد N141767