یاراحمدی:

جذب حداکثری عموم مردم در مسابقات قرآن رویکرد جدید سازمان اوقاف است

قرآن کريم,سازمان اوقاف

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف رویکرد اصلی این سازمان در برگزاری مسابقات قرآنی را جذب حداکثری عموم مردم دانست و گفت: مردمی کردن برگزاری مسابقات بویژه حضور در رقابت‌ها و سایر جنبه‌ها از اهداف اصلی سازمان اوقاف است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف رویکرد اصلی این سازمان در برگزاری مسابقات قرآنی را جذب حداکثری عموم مردم دانست و گفت: مردمی کردن برگزاری مسابقات بویژه حضور در رقابت‌ها و سایر جنبه‌ها از اهداف اصلی سازمان اوقاف است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ولی یاراحمدی در نشست خبری و تحلیلی سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در شیراز با بیان این‌که تمام استان فارس به تابلوهای قرآنی و اعلانات منقوش به آیات و روایات مزین شده است، اظهار کرد: با توجه به برگزاری محافل، کلاس‌های قرآنی و رفت و آمد کاروان‌های قرآنی و بازدید از مسابقات و نمایشگاه حال و هوای استان، قرآنی شده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص فرایند فنی برگزاری مسابقات گفت: مسابقات در دو رشته حفظ 20 جزء و ترتیل بصورت دو مرحله‌ای برگزار می‌شود که مرحله مقدماتی این دو رشته به پایان رسیده و مرحله نهایی نیز در روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

یاراحمدی با اشاره به اینکه رشته قرائت و حفظ کل بصورت 3 مرحله‌ای برگزار می‌شود، افزود: رقابت مقدماتی رشته قرائت در روزهای جمعه و شنبه برگزار شد و از 66 شرکت کننده‌ای که بر روی صحنه رفتند، 35 نفر به مرحله نیمه نهایی راه یافتند که از ساعت 14:30 امروز یکشنبه تا بعد از اذان مغرب به رقابت خواهند پرداخت.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مرحله نهایی رشته قرائت عصر روز دوشنبه برگزار خواهد شد، ادامه داد: قاریان در مرحله مقدماتی 7 سطر، در مرحله نیمه نهایی 12 سطر و در مرحله نهایی 20 سطر را تلاوت خواهند کرد که محک مناسبی برای انتخاب نفرات برتر است.

وی با اشاره به روند برگزاری مسابقات در رشته حفظ کل هم گفت: در این رشته در مرحله مقدماتی 3 سوال صرفا از محفوظات مطرح می‌شود و در مرحله دوم 2 سوال مطرح می‌شود که هم حسن حفظ و هم تجوید در آن مدنظر قرار می‌گیرد.

یاراحمدی با بیان اینکه این دو مرحله هرکدام دارای 100 امتیاز است، افزود: در مرحله نهایی از هر شرکت کننده 3 سوال واحد پرسیده می‌شود که برای رعایت عدالت، شرکت کنندگان در قرنطینه پیش از برگزاری مسابقه قرار می‌گیرند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه تعداد فینالیست‌ها در هر رشته بصورت پیش فرض 10 درصد نفرات شرکت کننده است، گفت: تصمیم نهایی در خصوص تعداد براساس نظر هیات داروان و سطح فنی رقابت‌ها اخذ می‌شود.

وی با اشاره به شاخص‌های کیفی این دوره از مسابقات ادامه داد: مسابقات از جهات مختلف قابل شاخص گذاری و ارزیابی کیفی است و در مرحله اول رویکرد مردمی شدن برای ما شاخص اصلی است و حضور و حمایت مردم در این مرحله شاخص کیفی محسوب می‌شود و در مرحله استانی نیز شاخص اصلی، کیفیت بالای مسابقات است.

یاراحمدی رویکرد اصلی سازمان اوقاف را در برگزاری مسابقات قرآن جذب حداکثری عموم مردم دانست و گفت: مردمی کردن مسابقات در تمامی جنبه‌ها از اهداف اصلی این مسابقات است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان سازمان اوقاف و امور خیریه سه مرحله‌ای برگزار کردن مسابقات و انتخاب هیات داروان برجسته و متخصص را ویژگی بارز مرحله کشوری توصیف و تصریح کرد: نفرات اول رشته قرائت و حفظ کل مسابقات کشوری در مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد و دیگر نفرات برتر نیز در اردوی انتخاب و آمادگی برای اعزام به مسابقات 10 کشور جهان که دعوتنامه برای ایران ارسال می‌کنند؛ اعم از مالزی، تونس، کویت، امارات، اردن، مسکو، الجزایر و ... انتخاب می‌شوند.

وی با بیان اینکه مسابقات رشته مفاهیم بدلیل نوظهور بودن هنوز جایگاه اصلی خود را بدست نیاورده است، افزود: این رشته در مراحل شهرستانی با استقبال بسیار مواجه شده و در آزمون کتبی مرحله کشوری نیز بیش از 300 نفر در تهران به رقابت پرداختند و در نهایت 26 نفر برای شرکت در آزمون شفاهی مرحله کشوری پذیرفته شدند.

یاراحمدی در پایان با تشکر و قدردانی از میزبانی شایسته استان فارس خاطرنشان کرد: از تمامی مسئولان استانی فارس بوی‍ژه استاندار، نماینده ولی فقیه در استان و مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان و رسانه‌ها و تمامی دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام

کد N141765