مدیرحوزه علمیه خواهران استان تهران:

کرامت انسان در حفظ حریم خصوصی‌اش است

سیاسی

مدیرحوزه علمیه خواهران استان تهران گفت: وقتی از کرامت انسان‌ها صحبت می‌کنیم یعنی اینکه نباید به هر بهانه‌ای وارد کرامت انسانی آنها شد و یکی از کرامات زندگی انسان‌ها، حریم خصوصی آنهاست.

مدیرحوزه علمیه خواهران استان تهران گفت: وقتی از کرامت انسان‌ها صحبت می‌کنیم یعنی اینکه نباید به هر بهانه‌ای وارد کرامت انسانی آنها شد و یکی از کرامات زندگی انسان‌ها، حریم خصوصی آنهاست.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا آقامیری در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «اسلام برای حریم خصوصی یک مرز قائل است» اظهار کرد: اسلام به حریم خصوصی افراد اهمیت زیادی می‌دهد و همانگونه که غیبت و تهمت در اسلام نارواست، تجسس هم یک امر ناروایی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اگر در زندگی انسان‌ها تجسس کنیم یعنی اینکه وارد مرزهای خصوصی آن‌ها شده‌ایم.

مدیرحوزه علمیه خواهران استان تهران ادامه داد: پیامبر (ص) مبعوث شدند تا کرامت انسانی را بالا ببرند و حرمت انسان‌ها حفظ شود. اگر در اسلام تاکید شده که در زندگی خصوصی افراد تجسس نکنید به دلیل آن است که کرامت‌ انسان‌ها مهم است.

وی ادامه داد: ما حتی نباید به یک نفر که می‌دانیم کاری را انجام داده تهمت ناروا بزنیم، مگر اینکه در محاکم قضایی ثابت شود. در قانون ما تهمت ناروا زدن 80 ضربه شلاق دارد چراکه تهمت ناروا باعث می‌شود به زندگی خصوصی افراد سرک بکشیم.

آقامیری تصریح کرد: مکارم اخلاقی و منش‌های افراد در حفظ حرمت خصوصی‌شان است. ما نباید نسبت به سایر افراد جامعه گمان بد، تهمت، غیبت و امثال اینها داشته باشیم.

مدیرحوزه علمیه خواهران استان تهران گفت: برای فرهنگ‌سازی این امر باید از عالمان دینی کمک بگیریم. عالمان دینی به معنی پرچمداران دین نیست بلکه به معنای هر آن کسی است که در رابطه با یک موضوعی علمی دارد. اگر عالمانمان فاسد شوند، جامعه‌مان فاسد می‌شود. بزرگان، دانشمندان و اساتید حوزه و دانشگاه ابتدا باید حفظ حریم خصوصی را از خود شروع کنند و از مواردی که باعث برهم خوردن نظم زندگی می‌شود خودداری کنند.

آقامیری تصریح کرد: پس از بزرگان و عالمان دینی، رسانه‌ها نقش مهمی در جلوگیری از ورود به حریم خصوصی افراد دارند و پس از رسانه‌ها باید از طریق خانواده‌ها و آموزش و پرورش به فرزندان یاد داد که ورود به حریم خصوصی افراد کار ناشایستی است.

انتهای پیام

کد N141759