گزارش دیده‌بان حقوق بشر از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا

حقوق بشر,آمريكا,يمن

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که حملات هوایی آمریکا نقض قوانین جنگ محسوب می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که حملات هوایی آمریکا نقض قوانین جنگ محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیده‌بان حقوق بشر در گزارش 28 صفحه‌ای خود با عنوان «حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در یمن جشن عروسی را به خاکسپاری تبدیل کرد» از دولت آمریکا خواست تا در خصوص این حمله بررسی‌های لازم را انجام و نتایج آن را اعلام کند و در صورت خطا به درستی وارد عمل شود.

در 12 دسامبر سال 2013 در اثر یک حمله هوایی در یمن 12 تن کشته و بیش از 15 نفر زخمی شدند که عروس نیز یکی از آنها بود. مقامات آمریکایی و یمنی پس از آن مدعی شدند که قربانیان از اعضای وابسته به القاعده بودند، اما به گفته شاهدان و خانواده‌های قربانیان آنها تنها غیرنظامیانی بودند که به قصد شرکت در یک مراسم عروسی تجمع کرده بودند.

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در یک سخنرانی بزرگ در ماه مه سال 2013 تاکید کرد که آمریکا باید اطمینان حاصل کند در حملات هدفمندش هیچ غیرنظامی قربانی نشود و آسیب نبیند.

پژوهشگر ارشد حوزه تروریسم و مبارزه با آن در دیده‌بان حقوق بشر، اظهار کرد: عدم تمایل دولت آمریکا برای توضیح در خصوص حمله مرگبار به یک مراسم عروسی در یمن باعث بروز سوال‌هایی در مورد تبعیت دولت از سیاست‌هایش در خصوص کشتارهای هدفمند شده است.

وی افزود: تمام مردم یمن به ویژه خانواده‌های قربانیان و زخمی شدگان باید بفهمند که چرا مراسم عروسی‌شان به یک خاکسپاری تبدیل شد، این در حالیست که دولت آمریکا تاکنون مسئولیت این حمله را نپذیرفته است و هیچ یک از مقامات یمن یا آمریکا اطلاعات درست در مورد این حمله و تلفات واقعی آن ارائه ندادند.

به گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، شاهدان و خانواده‌های قربانیان در گفت‌وگو با این سازمان تاکید داشتند که هیچ عضوی از القاعده در میان آنها نبوده است و قربانیان تنها از نزدیکان و اقوام داماد بودند.

پژوهشگر ارشد حوزه تروریسم و مبارزه با آن در دیده‌بان حقوق بشر در ادامه گفت: بررسی‌های اولیه و گفته‌های شاهدان نشان می‌دهد که دست کم چند تن از کسانی که در این حمله کشته شدند تنها غیرنظامیان بی‌گناه بودند و اکنون آمریکا برای اثبات این ادعا که این افراد از اعضای القاعده بودند باید مشخصات آنها را مشخص و ثابت کند که حمله‌اش قانونی بوده است.

وی علاوه بر این متذکر شد که حمله به یک کاروان عروسی حتی می‌تواند نقض قوانین جنگ محسوب شود. چون در این حمله تنها این غیرنظامیان بودند که قربانی شدند. از این رو آمریکا باید تحقیقات در مورد این حادثه را آغاز و نتایج آن را اعلام و اثبات کند که قوانین جنگ را نقض نکرده است.

انتهای پیام

کد N141758