رئیس آژانس جاسوسی پکن برکنار شد

سیاسی

رئیس آژانس جاسوسی پکن در پی کمک به رئیس سابقش برای دسترسی به اطلاعات محرمانه و فساد از کار برکنار شد.

رئیس آژانس جاسوسی پکن در پی کمک به رئیس سابقش برای دسترسی به اطلاعات محرمانه و فساد از کار برکنار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، لیانگ 48 ساله، رئیس آژانس جاسوسی پکن، ماه گذشته میلادی از سوی بازرسان داخلی حزب کمونیست بازداشت شد.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، نوشت: این مرد هم به فساد و هم به ارائه اطلاعات محرمانه و مکالمات تلفنی به ژو یونگ کانگ، غول امنیتی بازنشسته چین متهم است.

یکی از مقام‌های سابق امنیتی چین به این روزنامه گفت: پیام رسمی از جانب بازرسان داخلی حزب کمونیست نشان دهنده این است که آقای لیانگ به فساد مظنون است. اما علت دیگر برکناری او از سمت مذکور کمک کردن به ژو یونگ کانگ برای دسترسی به کانال‌های ارتباطی و جاسوسی است.

روزنامه ساوث چاینا مورینگ پست نیز در مطالبش، لیانگ 48 ساله را با "می دونگ شنگ" معاون سابق رئیس پلیس ملی چین که از متحدان ژو است، مرتبط دانست.

آقای ژو که 71 سال دارد و سال گذشته میلادی بازداشت شد، ریاست پلیس چین، پلیس مخفی و دادگاه‌ها را برعهده داشت. این اقدام علیه وی احتمالا باعث فروپاشی و ایجاد خلل در حزب کمونیست می‌شود.

برکناری رئیس آژانس جاسوسی پکن چند روز پیش از نشست‌های سالانه سیاسی در این شهر صورت گرفت. شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به صورت نظامند علیه آقای ژو عمل کرد و ابتدا پایگاه قدرت وی را متلاشی کرد و سپس متحدانش را یک به یک دستگیر کرد.

انتهای پیام

کد N141474