ژنرال جان آلن: دولت و ارتش افغانستان بدون حمایت خارجی بلندمدت دوام نمی‌آورند

سیاسی

ژنرال جان آلن که سال گذشته میلادی از مقام فرماندهی نیروهای خارجی در افغانستان بازنشسته شد، اظهار کرد، بررسی جنگ نیروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان می‌تواند برای جنگ آمریکا در این کشور درس‌های مهمی را در بر داشته باشد.

ژنرال جان آلن که سال گذشته میلادی از مقام فرماندهی نیروهای خارجی در افغانستان بازنشسته شد، اظهار کرد، بررسی جنگ نیروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان می‌تواند برای جنگ آمریکا در این کشور درس‌های مهمی را در بر داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از روزنامه کرونیکل، ژنرال "جان آلن"، فرمانده سابق نیروهای خارجی در افغانستان در اظهاراتی در مرکز استیمسون در واشنگتن تاکید کرد: من به دنبال آن هستم تا از درس‌های جنگ شوروی در افغانستان در توصیه‌هایی که در پایان به رئیس و مقامات مافوق خود خواهم داد، استفاده کنم.

به گفته وی، مهمترین درسی که از جنگ شوروی در افغانستان می‌توان گرفت این است که ارتش و دولت افغانستان بدون اعتبارات و حمایت خارجی بلندمدت برای زنده ماندن مجبور به جنگیدن خواهند بود.

ژنرال آلن عنوان کرد: هنگامی که سربازان شوروی خاک افغانستان را ترک کردند یک ارتش افغان نسبتا توانمند را که با مجاهدین تحت حمایت آمریکا مقابله می‌کرد بر جای گذاشتند. در آن هنگام شوروی مشاوران خود را در افغانستان حفظ کرده و به تامین مالی ارتش این کشور ادامه می‌داد.

با این وجود مدت چندانی طول نکشید که شوروی مشاوران خود را از افغانستان خارج کرد و کمک‌های مالی به نیروهای افغان را قطع کرد.

پس از آن بود که در سال 1992 دولت تحت حمایت شوروی در افغانستان سرنگون و این کشور دستخوش جنگ داخلی شد که در پایان طالبان چهار سال بعد توانست به قدرت برسد.

این در حالی است که جامعه بین‌المللی بدون حضور نظامی نیروهای ائتلاف و آمریکا در افغانستان ممکن است در تعهدات مالی خود برای حمایت از نیروهای مسلح افغانستان که نیازمند چهار میلیارد دلار کمک مالی سالانه هستند تجدید نظر کند.

ژنرال آلن تاکید کرد که مرحله ایجاد ثبات و یا به اصطلاح مرحله چهارم ماموریت در افغانستان که به منظور تقویت ظرفیت‌های دولت افغانستان و ایجاد فرصت اقتصادی در این کشور انجام می‌شود نیازمند زمان و هزینه برای انجام شدن است.

وی تاکید کرد: ما نباید از بابت این ماموریت شگفت زده شده و یا نگرانی به خود راه دهیم.

وی افزود: در افغانستان مرحله چهارم ماموریت تقریبا دستکم یک دهه به طول خواهد انجامید. سوال این است که آیا جامعه بین‌المللی همچنان یک شریک باقی خواهد ماند؟ شما نباید چیزی را خراب کرده و سپس محل را ترک کنید.

انتهای پیام

کد N141462