مادورو: اظهارات کری چراغ سبزی برای ادامه ناآرامی‌های ونزوئلا است

ونزوئلا

رئیس‌جمهوری ونزوئلا گفت، اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با ناآرامی‌های کاراکاس چراغ سبزی است برای گروه‌هایی که دست به این حملات خشونت‌آمیز می‌زند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا اظهارات جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا را محکوم کرده و آن‌ها را "متکبرانه" و "گستاخانه" دانست.

وی افزود: جان کری ونزوئلا را با خشونت‌های بیشتر تهدید می‌کند و در اظهاراتش به گروه‌های خشنی که به مردم ما حمله می‌کنند چراغ سبز می‌دهد.

جان کری روز جمعه استفاده از زور غیر قابل قبول ونزوئلا علیه معترضان ضددولتی را محکوم کرده و از پاسخ به درخواست کاراکاس برای برگزاری مبارزات امتناع کرد.

شمار تلفات درگیری‌های اخیر 10 روزه در ونزوئلا افزایش یافته و به دست‌کم 9 تن رسیده است. این در حالی است که دولت معترضان را "فاشیست" می‌داند و اعتراض آنها را محکوم می‌کند.

وی افزود: استفاده از زور دولت و ارعاب قوه قضاییه علیه غیرنظامیان و اشخاصی سیاسی که حق قانونی برای اعتراض دارند، غیر قابل قبول است و تنها باعث افزایش خشونت‌ها می‌شود.

در هفته‌های اعتراضات خیابانی ضددولتی در کاراکاس و دیگر شهرهای مهم این کشور که ابتدا به صورت صلح‌آمیز آغاز شد اما سپس به خشونت کشیده شد، دست‌کم 9 کشته و 104 زخمی بر جای گذاشته است و 137 تن دیگر نیز دستگیر شدند.

گروه‌های حامی دولت مقصر حمله به معترضانی هستند که به عنوان بزرگترین آزمون مادورو از زمان جانشینی‌اش پس از هوگو چاوز محسوب می‌شود.

مادورو که هرگونه ارتباط با گروه‌های مسلح را رد می‌کند، می‌گوید: این اعتراضات بخشی از یک کودتا هستند که از سوی واشنگتن و آلوارو اوریبه، رئیس‌جمهور محافظه‌کار سابق کلمبیا راه‌اندازی شده است.

مادورو روز جمعه با پیشنهاد برگزاری مذاکرات عالی‌رتبه، باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهوری ‌آمریکا را به چالش کشید؛ پیشنهادی که جان کری در اظهاراتش به آن هیچ اشاره‌ای نکرد.

انتهای پیام

کد N141452