تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره تسهیل کمک‌های انسان‌ دوستانه به سوریه

سوريه

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه با تصویب قطعنامه‌ای خواهان پایان محاصره شهرهای سوریه، پایان حملات به غیرنظامیان و تسهیل روند کمک‌رسانی به سوری‌های محاصره شده در این شهرها شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، کشورهای عضو شورای امنیت عصر شنبه قطعنامه‌ای را تصویب کردند که طی آن پایان فوری محاصره شهرهای سوریه و توقف حملات علیه غیرنظامیان و تسهیل روند کمک‌رسانی به ساکنان این شهرها خواسته شد.

در این قطعنامه از تمامی طرف‌های درگیر خواسته شده تا به محاصره مناطق مسکونی سوریه از جمله شهر حمص، اردوگاه آوارگان فلسطینی الیرموک در جنوب دمشق و منطقه "غوطه" در ریف دمشق پایان دهند.

علاوه بر این در این قطعنامه تاکید شده که گرسنه نگه داشتن غیرنظامیان یک تاکتیک جنگی است که از لحاظ قوانین انسانی ممنوع به شمار می‌رود.

شورای امنیت در قطعنامه مذکور تمامی طرف‌های درگیر در سوریه را به پایان فوری حملات علیه غیرنظامیان دعوت کرد.

علاوه بر این در قطعنامه شورای امنیت از تمامی طرف‌های درگیر خواسته شده که اجازه دهند بدون هیچ تاخیری آژانس‌های وابسته به سازمان ملل و نهادهای فعال در عرصه کمک‌رسانی کمک‌های انسانی خود را به ساکنان سوری منتقل کنند.

در این قطعنامه بر لزوم حمایت از امنیت جانی غیرنظامیان در سوریه تاکید شده است.

شورای امنیت همچنین افزایش حملات تروریستی در سوریه را به شدت محکوم کرد.

پیشتر روسیه با پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی استرالیا، لوکزامبورگ و اردن در خصوص سوریه موافقت کرد.

بر اساس پیشنهاد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل شورای امنیت امکان اتخاذ اقدامات بیشتر در صورت عدم اجرای این قطعنامه را خواهد داشت و در این حالت شورای امنیت نیازمند اتخاذ تصمیمی جدید با موافقت روسیه است.

بان کی مون با استقبال از این قطعنامه اعلام کرد که این قطعنامه می‌تواند به کاهش رنج‌های مردم سوریه بیانجامد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که این قطعنامه می‌تواند نقطه عطفی برای ایجاد تحولی در بحران سه ساله در سوریه باشد.

وی گفت: هدف از این قطعنامه نجات جان مردم بی‌گناه و کاهش رنج‌های آنها در کشورهای همجوار سوریه است.

ژرار آرو، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز به نوبه خود بر لزوم اجرای این قطعنامه تاکید و اعلام کرد که در ثورت عدم پایبندی دمشق به این قطعنامه، کشورش به شورای امنیت پیشنهاد خواهد داد اقدامات جدیدی را اتخاذ کند.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز از تمامی کشورهای عضو شورای امنیت خواست تا به نظام سوریه برای اجرای فوری این قطعنامه اعمال فشار کنند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس نیز به نوبه خود با صدور بیانیه‌ای در پی صدور این قطعنامه اعلام کرد: شکی نداریم که اگر نظام سوریه بخواهد به بندهای این قطعنامه پایبند نباشد بار دیگر به شورای امنیت باز خواهیم گشت.

انتهای پیام

کد N141451