احتمال تعطیلی یک نیروگاه برق هسته‌ای در تایوان

شرکت برق دولتی تایوان اعلام کرد: یکی از قدیمی‌ترین نیروگاه‌های برق هسته‌ای فعال این کشور در صورت برطرف نکردن مشکلات ذخیره زباله هسته‌ای آن ممکن است دو سال پیش از اتمام مجوز فعالیتش تعطیل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شرکت برق تایوان (تای پاور) اعلام کرد: قصد دارد راکتور شماره یک نیروگاه برق هسته‌ای "جین شان" در شهر نیوتایپه را به مدت 18 ماه برای انجام معاینه‌های حفظ و نگهداری شامل تعویض میله های سوخت مصرف شده با میله‌های جدید در پایان سال جاری تطعیل کند.

هر یک از دو راکتور این نیروگاه می تواند تا سقف سه هزار و 83 بسته میله سوخت مصرف شده ذخیره کند. اما سخنگوی شرکت تای‌پاور گفت که ظرفیت ذخیره سازی اولین راکتور تقریبا پر شده و در حال حاضر تنها می تواند 100 بسته ذخیره کند.

وی افزود که با توجه به لزوم جابه جایی 120 بسته از این راکتور در طول مدت زمان انجام معاینه‌های حفظ و نگهداری، تای‌پاور باید فضای بیشتری برای ذخیره زباله‌ها ایجاد کند.

شرکت تای‌پاور با آگاهی از این کمبود فضا بشکه‌های ذخیره‌سازی را برای ذخیره موقت میله‌های سوخت مصرف ‌شده در یک سایت که در ژوئیه سال گذشته ساخت آن به پایان رسید ایجاد کرده است اما این سایت تاکنون نتوانسته از مسوولان شهر نیوتایپه مجوز فعالیت بگیرد.

مسوولان این شهر می‌گویند که اگر ظرفیت جدیدی برای ذخیره زباله ایجاد نشود احتمال تعطیلی این نیروگاه یک یا دو سال پیش از اتمام مجوز فعالیتش در سال 2018 وجود دارد و اقدامات برچیدن آن آغاز خواهد شد.

آنها همچنین اعلام کردند: استخرهای ذخیره سازی زباله در دو راکتور دیگر این نیروگاه نیز رو به اتمام است هم اکنون این راکتورها می‌توانند حدود 127 بسته را ذخیره کنند که برآوردی دست بالا محسوب می‌شود چون ظرفیت واقعی این استخرها از آنچه محاسبه می‌شود کمتر است.

به نوشته روزنامه تایپه تایمز این شرکت اعلام کرد که در صورت تعطیلی راکتور اول این نیروگاه برای تولید همان مقدار برق با استفاده از گاز طبیعی هر ساله باید 475 میلیون دلار هزینه بیشتر بپردازد.

همچنین تعطیلی هر دو راکتور این هزینه را تقریبا دو برابر خواهد کرد.

سخنگوی شرکت تای‌پاور در پایان از احتمال انتقال میله‌های سوخت مصرف شده به یکی از نیروگاه های هسته‌ای این کشور در شهر نیوتایپه خبر داد که به گفته وی ظرفیت‌های استخرهای ذخیره‌سازی این نیروگاه نیز روبه اتمام هستند.

انتهای پیام

کد N141425