درگیری معترضان فرانسوی با پلیس در شهر نانت

معترضان فرانسوی که با طرح احداث یک فرودگاه جدید در شهر نانت این کشور مخالفند، با پلیس فرانسه درگیر شده و به سوی ماموران پلیس سنگ‌اندازی کردند و در مقابل نیز پلیس به سوی آنها گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز، ده‌ها هزار معترض فرانسوی مخالف با ساخت فرودگاه در مناطق زیست محیطی محافظت شده شهر نانت در میدان پتیت اولاند شهر نانت تجمع کردند. با این وجود در فاصله کمی از این تجمع نزدیک به 1000 طرفدار افراطی محیط زیست اعتراضات خشونت‌آمیزی را بر پا کردند. آنها شیشه‌های فروشگاه‌ها را شکسته و همچنین به یک دفتر پستی و دفتر شرکت وینچی که پیمانکار پروژه ساخت فرودگاه جدید شهر نانت است حمله کردند.

این معترضان با کندن سنگ فرش‌های متعلق به تراموی شهر نانت آنها را همراه با بطری و اشیای دیگر به سوری نیروهای پلیس پرتاب کردند.

مقامات فرانسوی اعلام کردند: در این اعتراضات شش مامور پلیس مجروح و چهار معترض دستگیر شدند.

پلیس فرانسه اعلام کرد: معترضان جریان اصلی از سوی افراطگرانی که از ابتدا به آنها تکیه کردند، مغلوب شدند.

ژان مارک آیرو، نخست‌وزیر فرانسه که سال‌ها شهردار شهر نانت بوده و حامی پروژه ساخت فرودگاه این شهر است خشونت‌های اخیر را محکوم کرد.

وی تصریح کرد: در یک کشور دموکراتیک حق مخالفت و اعتراض علیه یک پروژه قانونی و مشروع است اما چنین خشونتی غیرقابل پذیرش بوده و هیچ چیز نمی‌تواند آن را توجیه کند.

مانوئل والس، وزیر کشور فرانسه نیز با انتقاد از این خشونت‌ها گفت: چپگرایان افراطی و خارجی‌ها این اعتراضات را تبدیل به یک جنگ چریکی شهری کردند.

این اعتراضات دو ماه پس از آن انجام می‌شوند که مقامات محلی فرانسه موافقت نهایی را با اقدامات مقدماتی پروژه 889 میلیون دلاری ساخت این فرودگاه که در سال 2008 تصویب شده بود، اعلام کردند.

انتهای پیام

کد N140223