نماینده مردم لاهیجان: وزارت خارجه برای توسعه دیپلماسی نفتی با کشورهای همسایه چه برنامه ای دارد؟

محمدجواد ظریف,کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس سوال خود از وزیر امور خارجه را تشریح کرد.

ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به در دستورکار قرار گرفتن سوالش از وزیر امور خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: هم اکنون در فضای اقتصاد بین الملل موضوع دیپلماسی نفتی از اهمیت بالایی برخوردار است و مسئولان مرتبط با این حوزه باید برنامه دقیقی را برای این بحش طراحی کنند.

نماینده مردم لاهیچان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت بالای توسعه میادین مشترک نفتی و گازی افزود: در سال های اخیر بر توسعه میادین مشترک نفتی و گازی تاکید شده است و متاسفانه در این حوزه با مشکلاتی رو به رو بوده ایم.

وی تاکید کرد: متاسفانه به علت شرایط اقتصادی موجود در کشور منابع نفتی و گازی مشترک ایران در حال غارت است و مسئولان مرتبط همچون دستگاه دیپلماسی باید اقدامات لازم برای این موضوع را انجام دهند.

ندیمی با بیان این که نحوه برداشت کشورهایی همچون قطر، کویت و عراق از میادین مشترک نفتی و گازی به نحوی است که پس از چند سال دیگر این میادین قابل برداشت نیستند، تصریح کرد: مسئولان دستگاه دیپلماسی باید با مذاکرات مناسب این موضوع را مدیریت کرده و کشورهای مقابل با نحوه برداشت خود منابع میادین مشترک را از بین نبرند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: هم اکنون با مذاکرات می توان بخشی از منابع میادین مشترک نفتی و گازی را حفظ کرد و باید وزارت امور خارجه این موضوع را در اولویت قرار دهد.

ندیمی تصریح کرد: به طور مثال هم اکنون رابطه خوبی میان ایران و عراق برقرار است و مسئولان وزارت امور خارجه می توانند با مذاکرات سازنده با این کشور و فعال کردن دیپلماسی اقتصادی به صنعت نفت ایران در حوزه میادین مشترک با عراق کمک کنند.

نماینده مردم لاهیجان افزود: بر همین اساس و با توجه به اهمیت دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه از آقای ظریف درباره برنامه های این وزارتخانه برای توسعه دیپلماسی اقتصادی و نفتی سوال خواهم پرسید.

29295

کد N139880