اختصاصی

سرمدی:دولت پاکستان به مسوولیت خود عمل کند/مبارزه با تروریسم راهبردی است

مرزبان های ایرانی

تهران- ایرنا-قائم مقام وزیرامورخارجه کشورمان با بیان اینکه مبارزه با تروریسم و افراطی گری تاکتیک نیست بلکه راهبردی است، گفت: دولت پاکستان درزمینه آزادی مرزبانان ایرانی به مسوولیت خود عمل کند.

«مرتضی سرمدی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه جریانات افراطی و خشونت طلب این روزها به شدت در جهان اسلام رشد پیدا کرده و تقویت شده اند.

وی افزود: برخی از جریانات و کشورها هم در جهان اسلام بدون توجه به عواقب شوم رشد افراطی گری سعی می کنند که با کمک های مالی و لجستیکی به تقویت و اشاعه این تفکر کمک کنند.

قائم مقام وزیر امور خارجه عنوان کرد:ما آثار این رویکرد را در گوشه و کنار جهان اسلام شاهد هستیم. به عنوان نمونه این روزها بخشی از آثار این جریانات افراطی در مرزهای شرقی کشورمان دیده می شود که علیه ایرانیان دست به اقدام زده اند.

سرمدی تاکید کرد: ما فکر می کنیم علاوه بر برخورد جدی با افراط گرایی، حل بخش مهمی از مساله مرزبانان ایرانی گروگان گرفته شده به مسوولیت پذیری دولت پاکستان مربوط می شود.

این مقام مسوول در وزارت امورخارجه عنوان کرد: اگر چه محدودیت های دولت پاکستان برای ما قابل درک است، اما فکر می کنیم با اراده سیاسی قوی و اقدام مشترک می توان برنامه ریزی کرد و با این پدیده خطرناک و آثار شوم آن برخورد کرد. به ویژه اینکه بخشی از آثار رشد افراطی گری به مناطق مرزی ما و سرنوشت و جان ایرانیان مستقر در مرز مربوط می شود.

وی با بیان اینکه کشور پاکستان باید با همه امکانات خود وارد عمل شود، بیان کرد: بدون تردید ایران آمادگی این را دارد که در یک همکاری سازنده ضمن آزاد کردن گروگان های ایرانی، مانع تکرار اقداماتی از این دست شود.

این مقام وزارت امور خارجه تصریح کرد: در روزهای گذشته نیز کمیسیون مرزی مشترک با حضور دور کشور تشکیل شده و برنامه ریزی لازم نیز برای حل این مساله صورت گرفته است.

سرمدی با اشاره به اعلام آمادگی مقامات پاکستان برای اقدام در این زمینه، گفت: اعلام آمادگی پاکستان می تواند زمینه شکل گیری اقدام مشترک برای برخورد با اشرار را فراهم کند. از آنجا که بخش عمده ای از اقدام ترویست ها در مرز پاکستان اتفاق افتاده ، بدون تردید برای آزادی مرزبانان نیازمند همکاری نیروهای پاکستانی هستیم.

وی همچنین خطاب به کشورهای حامی تروریست، گفت: آنها باید متوجه باشند که این خطری نیست که فقط رقبای آنها را درگیر کند، بدون تردید روزی گسترش ترویسم دامن آنها را نیز خواهد گرفت.

قائم مقام وزیرامورخارجه وظیفه رساندن این پیام به کشورهای جهان اسلام و منطقه را متوجه کشورهای خواهان صلح دانست و گفت: کشورها باید بدانند که موضوع افراطی گری و خشونت طلبی یک مساله موقت و تاکتیکی نیست بلکه مساله ای استراتژیک و مرتبط با امنیت همه کشورهاست.

وی ادامه داد: به همین خاطر در یک حوزه مشترک باید با این پدیده از بعد ذهنی و فرهنگی مقابله شود و بعد از آن اقداماتی مشترک و تاثیرگذار از سوی کشورهایی که علاقه مند به پایان آن هستند، صورت گیرد تا به این ترتیب مظاهر تفکر تکفیری و افراطی گری به طور کامل از منطقه حذف شود.

سرمدی ابراز امیدواری کرد که به زودی شاهد آزادی مرزبانان ایرانی گروگان گرفته شده از سوی نیروهای تکفیری باشیم.

سیام4**9173**1535
کد N139520