باهنر:

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بهترین زمان ابلاغ شد

محمدرضا باهنر,اقتصاد مقاومتی

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مذاکرات ژنو صرفا محدود به مساله هسته‌ای است، اظهار کرد: چنانچه آنها بخواهند از موشک‌های ما سر در بیاورند، ما موشک‌های خود را در عمل به آنها نمایش داده و به آنها نشان می‌دهیم که این موشک‌ها چه مقدار برد، قدرت و دقت دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در نشست ماهانه این تشکل سیاسی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: این سیاست‌ها طبق اصل 110 قانون اساسی، سیاست‌هایی هستند که مقام معظم رهبری پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام آنها را بررسی می‌کنند و چنانچه صلاح بدانند پس از انجام برخی اصلاحات، این سیاست‌ها راابلاغ می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که تعامل مجمع تشخیص مصلحت نظام با مسوولان دفتر مقام معظم رهبری تعامل خوبی بود، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با کمترین تغییر توسط مقام معظم رهبری جهت اجرا ابلاغ شد.

باهنر با بیان اینکه ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در زمان مناسب صورت گرفت، خاطرنشان کرد: از آنجا که ما در مذاکره سخت و جدی با رقبا و نظام بین‌الملل قرار داریم و موضع ما در رابطه با این مذاکرات کاملا درست است، این سیاست‌ها در بهترین زمان خود ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه خطوط قرمز ما در مذاکرات مواضع درست ما هستند، خاطرنشان کرد: این کاملا روشن است که مذاکره‌کنندگان ما ضمن اینکه سربازان نظام بوده و در حال پیگیری کار کشور هستند، ما نیز نظارت‌های خود بر عملکردهای آنان را پیگیری و تمام مسائل را رصد می‌کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما هیچ اعتمادی به رقبای خود نداریم، اظهار کرد: ما نه تنها به رقبای خود خوشبین نیستیم بلکه هیچ اعتمادی نیز به آنها نداریم. با این وجود به تعهداتی که با آنها می‌بندیم تا زمانی که آنها پایبند باشند، پایبند هستیم. ما معتقدیم که یا همه تعهدات باید اجرا شود یا هیچ‌کدام.

باهنر در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مبنی بر انجام شدن تمام تعهدات از سوی ایران خاطرنشان کرد: طرف مقابل ما نیز اجرای برخی از تعهدات خود مقابل ایران را آغاز کرده است. طرف مقابل ما در عین حال حرف‌هایی مطرح می‌کند که ما برخی از این صحبت‌ها را اینگونه توجیه می‌کنیم که برای مصرف داخلی‌شان است اما چنانچه این صحبت‌ها بخواهد اجرایی شود، هر دو طرف به هیچ می‌رسند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه ما در طول 35 و 50 سال اخیر همواره با آمریکا در یک مبارزه برد – باخت شرکت کرده‌ایم، اظهار کرد: اکنون با سیاست‌های جدیدی که توسط مقام معظم رهبری بر ما ابلاغ شده است، یعنی سیاست نرمش قهرمانانه وارد یک بازی برد – برد شده‌ایم و این بازی را به شرط برد – برد بودن ادامه می‌دهیم، اما چنانچه رقیب ما به فکر بازی برد – باخت باشد، ما به آنها اعلام می‌کنیم که ما برای اجرای چنین بازی تجربه زیادی داریم و با این تجربه آمادگی کامل برای چنین بازی داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مذاکرات ایران صرفا محدود به مساله هسته‌ای است، تصریح کرد: دشمنی آنها با ما نه بر مسائل هسته‌ای بلکه بر این است که ما نباید باشیم. آنها به کمتر از نبودن ما راضی نمی‌شوند. در نتیجه آنها چنانچه بخواهند مذاکرات را بیشتر از مسائل مربوط به هسته‌ای توسعه دهند، یعنی چنانچه بخواهند از موشک‌های ما سر در بیاورند، ما موشک‌های خود را در عمل برای آنها به نمایش می‌گذاریم و نشان می‌دهیم که این موشک‌ها به چه اندازه برد، قدرت و دقت دارند.

وی با بیان اینکه ما در مذاکره در مورد بحث موشک و حقوق بشر حرف زیادی برای گفتن داریم، افزود: ما نمی‌خواهیم وارد بحث بر سر مسائل دیگر شویم، چراکه در این مذاکرات بحث اصلی موضوع مذاکره است و توسعه دادن این مذاکره، خط قرمز ما به حساب می‌آید.

باهنر با اشاره به ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: همانطور که در زمان دولت گذشته و همچنین در ابتدای دولت فعلی بارها مطرح می‌شد که شاید تنها تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ما حداکثر 30 درصد باشد و 70 درصد دیگر مربوط به سیاست‌های اشتباهی باشد که در این سال‌ها اتخاذ شده باشد. با این وجود همه این 70 درصد با تمرکز روی اقتصاد مقاومتی قابل جبران خواهد بود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تکیه بر امکانات داخلی راه اصلی نجات ما از شرایط کنونی است، گفت: امروز بر هیچ کسی پوشیده نیست که در تحریم‌ها سخت‌ترین تحریم مربوط به مسائل نظامی و هسته‌ای کشور بود. با این وجود هیچ تردیدی وجود ندارد که ما توانستیم در این بخش‌ها بیشترین پیشرفت را در زمینه تحریم داشته باشیم و به این باور برسیم که تکیه بر امکانات داخلی سرمایه انسانی و تجهیزات داخلی راه اصلی نجات ما از شرایط فعلی است.

باهنر با اشاره به استقبال روسای جمهور و مجلس از ابلاغ سیاست‌های مقاومتی توسط مقام معظم رهبری اظهار کرد: این استقبال‌ها اتفاقات بسیار خوبی است اما کافی نیست، چراکه اقتصاد مقاومتی راهی بسیار سخت، طولانی، پرحجم و در عین حال بسیار موثر است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به واکنش‌های به وجود آمده پس از انجام توافق ژنو خاطرنشان کرد: در مورد این توافقات برخی از فعالان و حتی برخی از نمایندگان مجلس می‌گویند به به و برخی دیگر نیز می‌گویند اه اه. این در حالی است که نه این به‌به‌ها مطلق است و نه آن اه اه ها.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه برخی توقعات مدبرانه نیستند، تصریح کرد: اینکه ما بیاییم روند مذاکرات، گفت‌وگوها، اسناد و اعداد و ارقام را منتشر کنیم بلکه ممکن است برخی از آنها مضر هم باشد، اما با این وجود مردم و به‌ویژه فعالان سیاسی باید در جریان کلان قضیه قرار گیرند. ما در این مذاکرات از سرداران جبهه دیپلماتیک که درگیر جریان یک جنگ تمام عیار دیپلماسی هستند هم حمایت می‌کنیم و هم مواظبت می‌کنیم تا از خطوط قرمز ما خارج نشوند.

انتهای پیام

کد N139258