اردوغان:

پیروزی در انتخابات سی ام مارس را از سیواس آغاز می کنیم

آمریکا اروپا

نخست وزیر ترکیه با اشاره به برگزاری کنفرانس استقلال ترکیه در 95 سال پیش در شهر سیواس، نتایج انتخابات در این شهر را آغازگر پیروزی های حزب عدالت و توسعه در ترکیه دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی TRT، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه امروز در جمع طرفداران حزب  عدالت و توسعه در شهر سیواس این کشور سخنرانی کرد. وی گفت: در سال 1919 کنگره جنگ رهایی در سیواس برگزار شد و "مصطفی کمال" بیانیه استقلال کشور را اعلام کرد.

اردوغان افزود: وطن یک سرزمین یکپارچه و غیرقابل تجزیه است. در این سال گام اول برای رهایی کشور و جنگ رهایی بخش ترکیه در سیواس برداشته شد. اکنون 95 سال پس از این بیانیه ما نیز این راه را ادامه می دهیم. ما می گوییم در چارچوب مرزهای ملی، ما یک ملت واحد هستیم، 77 میلیون نفر زیر یک پرچم هستند. رنگ سرخ پرچم ما خون شهدا و ماه آن نشان استقلال است.

وی تاکید کرد: کسانی که برای تجزیه و تضعیف کشور گام بر می دارند، ملت با آنها به مقابله برخواهد خاست. در داخل و یا خارج از ترکیه کسانی که به دنبال عملیات علیه این کشور هستند، پاسخشان را دریافت می کنند.

به گفته نخست وزیر ترکیه در انتخابات سی ام مارس ملت بار دیگر اراده ملی خود را به نمایش می گذارد. رای دهندگان ترکیه بار دیگر خواست خود برای استقلال، وحدت و وطن خواهی شان را به نمایش می گذارند. ملت در آن روز اعلام خواهند کرد که تصمیم گیرنده نهایی در امور کشور آنها هستند.

اردوغان ضمن انتقاد از مخالفان خود یادآور شد: آنها تنها به حرف زدن مشغول هستند در حالی که ما عمل می کنیم، آنها تنها حرف می زنند، ولی ما کار کردیم. ما همچنان به خدمات خود به مردم ادامه می دهیم. وی با اشاره به انتقاد مخالفان دولت از پروژه های عمرانی از جمله احداث پل سوم بر روی تنگه بوسفور تاکید کرد دولت به اقدامات خود در این حوزه ادامه می دهد و توجهی به این اعتراضات ندارد.

این در حالی است که نامگذاری این پل به نام "سلطان سلیم" از جمله موارد اعتراض علویان ترکیه به دولت اردوغان است. علویان با برگزاری راهپیمایی ها و مراسم اعتراضی مختلف از مقامات آنکارا خواسته اند به دلیل کشتار شیعیان در دوره سلطان سلیم از گذاشتن نام وی بر روی پل جدید خودداری کنند.

گفتنی است انتخابات محلی و شهرداری های ترکیه در حالی در روز سی ام مارس برگزار خواهد شد که بسیاری از این انتخابات به عنوان انتخاباتی سرنوشت ساز و تعیین کننده نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور یاد می کنند.