نخست وزیر و دولت جدید ایتالیا سوگند یاد کردند

دولت,ایتالیا

رم -ایرنا - ˈمتئو رنتزیˈ نخست وزیر انتصابی ایتالیا به همراه کابینه جدید و جوان خود طی مراسمی در کاخ ریاست جمهوری سوگند یاد کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، رنتزی به همراه وزرای کابینه خود که نیمی از آنها را زنان تشکیل می دهند، دولت جدید این کشور را رسما معرفی کرد.

رنتزی امروز با حضور در کاخ نخست وزیری به طور نمادین هیات دولت را از ˈانریکو لتا ˈ نخست وزیر مستعفی تحویل می گیرد و نخستین جلسه هیات دولت را تشکیل می دهد. وی قرار است روزهای دوشنبه و سه شنبه از مجالس سنا و نمایندگان نیز درخواست رای اعتماد کند که بدین صورت دولت جدید ایتالیا از روز چهارشنبه رسما کار خود را آغاز می کند.

دولت جدید ایتالیا به ریاست متئو رنتزی متشکل از کمترین تعداد وزرا (16 نفر) و جوان ترین کابینه (سن متوسط 47 سال) است.

همچنین بیشترین تعداد وزیر زن در این کابینه حضور داد به طوری که برای نخستین بار در تاریخ این کشور یک زن به عنوان وزیر دفاع انتخاب شده است.

نخست وزیر جوان ایتالیا موفق شد تنها پس از گذشت دو ماه از انتخابات حزبی، سکان کشور را در دست بگیرد.

دولت جدید ایتالیا متشکل از هشت وزیر زن بنام ˈفدریکا موگرینیˈ وزیر خارجه، ˈروبرتا پینوتیˈ وزیر دفاع، ˈفدریکا گوئیدیˈ وزیر توسعه اقتصادی، ˈبئاتریچه لورنزینˈ وزیر بهداشت و سلامت، ˈاستفانیا جانینیˈ وزیر آموزش و پرورش ، ˈماریا النا بوسکیˈ وزیر اصلاحات و رابطه با پارلمان، ˈماریانا مادیاˈ وزیر تسهیلات، ˈماریا کارملا لانتزتاˈ وزیر امور استانی و هشت وزیر مرد بنام ˈکرلو پادوآنˈ وزیر اقتصاد، ˈآنجلینو آلفانوˈ وزیر کشور، ˈاندره آ اورلندوˈ ویر دادگستری، ˈمائوریتسیو لوپیˈ وزیر حمل و نقل و ساختاری، ˈمائوریتسیو مارتیناˈ وزیر کشاورزی، ˈجانلوکا گالتیˈ وزیر محیط زیست، ˈجولیانو پولتیˈ وزیر کار و سیاست های اجتماعی و ˈداریو فرانچسکینیˈ میراث فرهنگی است که معاونت نخست وزیری نیز بر عهده ˈگراتسیانو دل ریوˈ است.

نخست وزیر 39 ساله ایتالیا در پی رای عدم اعتماد حزب دمکرات ها به انریکو لتا که منجر به سقوط دولت این کشور شد، روز دوشنبه گذشته از سوی ˈجورجو ناپولیتانوˈ رییس جمهوری ایتالیا مامور تشکیل کابینه جدید شد و پس از دو روز رایزنی و مشورت با احزاب این کشور، کابینه دولت جدید را تشکیل داد.

متئو رنتزی شهردار سابق شهر فلورانس، جوان ترین نخست وزیر تاریخ ایتالیا محسوب می شود و هم اکنون نیز جوان ترین در میان کشورهای اتحادیه اروپا است.

وی در سال 2009 میلادی درسن 34 سالگی به عنوان شهردار شهر شمالی فلورانس و سپس در انتخابات حزبی در دسامبر سال 2013 به عنوان دبیرکل حزب دمکرات ها انتخاب شد.

نخست وزیر جدید ایتالیا در صدد اجرای برنامه ای فوق العاده برای بهبود اوضاع اقتصادی، کاهش مالیات، اشتغال و کاهش هزینه های دولتی و سیاسی از جمله حذف نهادهای دولتی بی فایده، اجرای حقوق مدنی و مبارزه علیه سقف سه درصدی برای ورود به پارلمان است.

این سومین باری است که ناپولیتانو بدون برگزاری انتخابات سیاسی و تنها پس از رایزنی با احزاب این کشور، اقدام به انتصاب نخست وزیر می کند که به عقیده اپوزیسیون اقدامی خارج از دموکراسی است. این تصمیم انتقادات زیادی نیز در پی داشته است.

رنتزی در شرایطی سکان کشور را در دست گرفت که ایتالیا در شرایط سیاسی سخت و دشواری قرار دارد و می تواند برای او و حزبش ریسک خطرناکی باشد.

اروپام ** 2171 **1485** 1064
کد N138661