هشدار ژنرال مک کریستال نسبت به تبدیل شدن افغانستان به مناطق جنگی

سیاسی

فرمانده سابق نیروهای ناتو و آمریکا در کابل هشدار داد، اگر واشنگتن تا پایان سال جاری میلادی تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، این کشور به مناطق جنگی تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه داون، این هشدار ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده سابق نیروهای ناتو و آمریکا در کابل همزمان با رای‌گیری کنگره آمریکا درباره حضور تعدادی از نیروها در افغانستان پس از سال 2014 میلادی یا خروج کامل نیروها از این کشور مطرح شده است.

وی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی. بی. اس همچنین هشدار داد، اگر آمریکا تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، این کشور با موقعیتی مشابه با عراق مواجه خواهد شد.

ژنرال مک کریستال افزود: فکر می‌کنم که این یک هشدار است و ما باید از آنچه که در عراق رخ داد، درس بیاموزیم. خروج سریع آمریکا از عراق اختلافات فرقه‌ای در این کشور خاورمیانه را تشدید کرد و به القاعده اجازه داد تا در برخی مناطق دوباره ظهور کند.

ژنرال مک کریستال رهبری عملیات‌های نظامی آمریکا در عراق و افغانستان را به عهده داشت اما در سال 2010 میلادی پس از آنکه در مصاحبه‌ای با مجله "رولینگ استون" از جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر مقام‌های دولت انتقاد کرد، مجبور به استعفا شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افغانستان پس از خروج نیروهای آمرکیا به پایگاهی برای تروریسم تبدیل می‌شود یا خیر؟ گفت: فکر می‌کنم که هر چیزی امکان دارد. فکر نمی‌کنم که طالبان آنقدر قوی باشد که دست به حمله زده و زمام امور یک افغانستان متحد را به دست گیرد. به نظر من بیشتر امکان دارد که افغانستان به مناطق جنگی تبدیل شود.

ژنرال مک کریستال ادامه داد: اگر آمریکا حضور نظامی موثری در افغانستان داشته باشد، می‌توان از این پیامدها جلوگیری کرد. به نظر من آنچه که افغانستان به آن نیاز دارد، نمایش تعهد و همکاری و دوستی است. این مساله به معنای حضور هزاران هزار نیرو نیست بلکه به معنای حضور تعداد اندکی نیرو برای تضمین عدم خروج ما از این کشور است.

آمریکا باید تمامی نیروهای خود را تا پایان سال جاری میلادی از افانستان خارج کند اما می‌خواهد تعداد اندکی از نیروهای خود را برای مقابله با القاعده و آموزش نیروهای افغانستان در این کشور حفظ کند. اما حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان از امضای یک توافقنامه امنیتی دو جانبه میان کابل- واشنگتن امتناع کرده است؛ توافقنامه‌ای که به نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد پس از سال 2014 میلادی در افغانستان حضور داشته باشند.

انتهای پیام

کد N138111