وهابی‌ها اینبار محل تولد حضرت محمد (ص) را تخریب می‌کنند

عربستان سعودی قصد دارد به عنوان بخشی از برنامه ساخت و ساز چند میلیارد دلاری در مکه، با تخریب بقایای محل تولد حضرت محمد (ص)، ساختمان‌های جدیدی را جایگزین آن کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، اگر این طرح دولت عربستان تصویب شود، مستلزم تخریب یک کتابخانه کوچک در چند قدمی مسجدالحرام است که روی بقایای محل تولد حضرت محمد (ص) ساخته شده است.

دولت عربستان از چند سال قبل نیز به بهانه توسعه مسجدالحرام دست به ساخت و ساز گسترده درمکه زده و بسیاری از بناهای تاریخی را به کلی تخریب و با ساختمان‌های جدید جایگزین کرده است.

اما شرکت سعودی "گروه بن لادن" که مسئول ساخت و سازهای این منطقه است، پیشنهاد می‌کند که این شرکت این اقدام را برای ایجاد راهی به محل تولد پیامبر و یک کاخ سلطنتی مجاور انجام می‌دهد.

بر اساس طرح ارائه شده شرکت پیمانکاری "گروه بن لادن" قصد دارد کتابخانه "مکتبه مکه‌المکرمه" را که روی بقایای محل تولد پیامبر (ص) ساخته شده، تخریب و ساختمان دیگری را جایگزین آن کند.

خاندان سلطنتی آل سعود که وهابیت را به عنوان مذهب رسمی عربستان اعلام کرده، تولد پیامبر در این محل موسوم به "خانه مولود" را انکار کرده و با ابقای آثار باقی مانده از زمان پیامبر مخالف است.

روزنامه ایندیپندنت همچنین نوشته که دولت عربستان با طرح‌های ده‌ها میلیارد دلاری که عربستان را به شهری مملو از آسمان خراش‌ها و هتل‌ها تبدیل می‌کند، توجهی بسیار کمی به حفظ آثار معماری و تاریخی مکه کرده است.

ستون‌های دوره عثمانی مسجدالحرام که حکاکی‌هایی در وصف پیامبر روی آن انجام شده، تخریب شده‌اند و خانه همسر پیامبر نیز که در چند قدیمی این کتابخانه قرار دارد به یک مجموعه بزرگ سرویس بهداشتی تبدیل شده است.

دکتر عرفان العلوی، تاریخ‌شناس و مدیر اجرایی موسسه تحقیقاتی میراث اسلامی مستقر در انگلیس گفت: آخرین محل تاریخی باقی مانده در عربستان محل تولد حضرت محمد (ص) است که از اهمیت بسیاری برای مسلمانان و شیعیان سراسر جهان برخوردار است. بسیاری از مردم حتی خبر ندارند که برنامه‌هایی برای تخریب این بنا وجود دارد.

این کتابخانه کوچک یکی از آخرین ساختمان‌های موجود بر سر راه بولدوزرها است. این بنا در اوایل دهه 1950 میلادی به عنوان وسیله‌ای برای حفاظت از محل تولد حضرت محمد (ص) ساخته شده است.

انتهای پیام

کد N138047