نماینده مجلس پاکستان خواستار توضیح دولت در خصوص بحران سوریه شد

سوریه,عربستان

اسلام آباد - ایرنا - یک نماینده جناح مخالف دولت پاکستان در مجلس سنای این کشور اعلام کرد: اسلام آباد باید در باره تغییر احتمالی مواضع پاکستان در مورد سوریه و جهت گیری در بحران این کشور عربی توضیح دهد.

به گزارش روز شنبه رسانه های پاکستانی، سناتور «فرحت الله بابر» نماینده حزب مردم و رییس جناح مخالف دولت پاکستان در مجلس سنا اعلام کرد: «سرتاج عزیز» مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان در موضوع امنیت ملی و امور خارجی باید در جلسه علنی مجلس درباره تغییر سیاست اسلام آباد در خصوص جنگ داخلی سوریه پس از سفر اخیر یک مقام خارجی از کشورهای خاورمیانه توضیح دهد، زیرا این موضوع تبعاتی بر امور مربوط به امنیت ملی پاکستان و روابط دوجانبه با سایر کشورهای منطقه خواهد داشت.

وی به نمایندگی از نمایندگان مخالف دولت پاکستان، گفت: اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد، مجلس سنا باید روز دوشنبه آینده نشست ویژه ای برگزار کند.

بابر تاکید کرد: مشاور ارشد نخست وزیر پاکستان باید در باره تغییر ناگهانی سیاست کشور در خصوص سوریه که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اعتماد نمایندگان مجلس سنا را جلب کند.

این نماینده مجلس سنا پاکستان افزود: پس از دیدار اخیر یک مقام خارجی با «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان، دو طرف خواستار تشکیل دولت انتقالی با قدرت کامل اجرایی و مسوولیت امور کشوری در سوریه شدند.

وی افزود: این درخواست به معنی روشن کلمه تغییر رژیم در سوریه است و این وضعیت پیامدهای عمیقی برای روابط پاکستان با کشورهای خاورمیانه دارد.

نماینده حزب مردم در مجلس سنای پاکستان افزود: اسلام آباد تاکنون در روابط دوجانبه خود با کشورهایی چون عربستان سعودی و ایران تعادل را برقرار کرده بود، اما اکنون به نظر می رسد این تعادل در روابط در حال تضعیف شدن است.

وی تغییر مواضع پاکستان در قبال سوریه را باعث سردرگمی و وضعیتی بدون نتیجه توصیف کرد و از اسلام آباد خواست تا از اتخاذ چنین سیاست هایی اجتناب کند.

نماینده حزب مردم در مجلس سنای پاکستان گفت: درخواست برای تغییر دولت در کشورهایی که دچار اختلافات و درگیری های داخلی هستند، به میزان بیشتری برای پاکستان مشکلات داخلی و جدی بوجود می آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان پنجشنبه گذشته در اسلام آباد به خبرنگاران گفت: هیچ تغییری در مواضع دولت پاکستان نسبت به سوریه ایجاد نشده و ما تاکید می کنیم که مردم سوریه حق تعیین سرنوشت خود را دارند.

«تسنیم اسلم» تاکید کرد: اسلام آباد هیچ اعتقادی به تغییر دولت در کشوری ندارد و خواهان پایان یافتن خشونت و درگیری ها در سوریه است.

پاکستان و عربستان سعودی هفته گذشته خواستار یافتن راه حل فوری برای رفع بحران در سوریه و برقراری صلح و امنیت در این کشور عربی شدند.

بر اساس بیانیه مشترکی که در پایان سفر سه روزه «سلمان بن عبدالعزیز» ولیعهد عربستان سعودی به پاکستان صادر شد دو کشور تاکید کردند که گروه های معارض خارجی باید هر چه زودتر خاک سوریه را ترک کنند تا به درگیری و خشونت در این کشور پایان داده شود.

آساق ** 1095**1545
کد N137898