لایحه استیضاح رییس‌جمهور به پارلمان اوکراین تقدیم شد/ ادامه اعتراض‌ها

سیاسی

لایحه‌ای برای استیضاح رییس جمهور به پارلمان اوکراین تقدیم شد که در وب‌سایت پارلمان این کشور نیز منتشر شده اما هنوز هیچ جزئیاتی درباره آن به دست نیامده است.

لایحه‌ای برای استیضاح رییس جمهور به پارلمان اوکراین تقدیم شد که در وب‌سایت پارلمان این کشور نیز منتشر شده اما هنوز هیچ جزئیاتی درباره آن به دست نیامده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، بر اساس گزارش‌های رسانه‌های خبری کمی پس از ارائه این لایحه استیضاح، ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین، کی‌یف را به مقصد خارکف ترک کرد تا در نشست مناطق جنوب شرقی شرکت کند.

این لایحه جدید توسط نیکولای رودکووسکی، رئیس حزب سوسیالیست اوکراین که بخشی از ائتلاف حاکم "مناطق" است، تدوین شد.

قانون کنونی اوکراین یک بند استیضاح دارد اما شدیدا پیچیده است و بسیاری می‌گویند، اجرای آن غیرممکن است.

در همین حال با وجود توافقی که میان دولت و مخالفان اوکراین امضا شده، در طول شب گذشته ده‌ها هزار نفر همچنان در میدان استقلال در مرکز شهر کی‌یف، پایتخت، ماندند.

به گفته خبرنگاران، معترضان به این توافق برای برگزاری انتخابات زودهنگام با احتیاط نگاه می‌کنند و معتقدند که مفاد آن اجرا نخواهد شد.

روز جمعه، زمانی که رهبران مخالفان در میدان استقلال حاضر شدند، تظاهرکنندگان آنها را هو کردند. بسیاری از معترضان از این خشمگین هستند که رهبران مخالفان نتوانسته‌اند ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور، را وادار به استعفا کنند.

برگزاری انتخابات زودهنگام، تشکیل دولت وحدت ملی و ایجاد تغییراتی در قانون اساسی برای کاهش اختیارات رئیس جمهور از جمله مفاد این توافق است.

این توافق با میانجیگری سه کشور اروپایی لهستان، فرانسه و آلمان حاصل شد.

به گزارش بی‌بی‌سی گروهی از معترضان تهدید کرده‌اند که اگر یانوکوویچ تا صبح امروز استعفا نکند، به ساختمان‌های دولتی حمله خواهند کرد.

پیشتر، با انتقال تابوت تعدادی از کشته شدگان خشونت‌های سه روز اخیر به میدان استقلال، این میدان شاهد صحنه‌های عاطفی بود.

با آنکه دولت و مخالفان به توافق رسیده‌اند، مردم اوکراین همچنان دو دسته هستند و اعتراض‌ها در بعضی از دیگر شهرها ادامه دارد.

در شهر لویو واقع در نزدیکی مرز لهستان معترضان دست به تظاهرات آرام زده و می‌گویند تا وقتی یانوکوویچ در راس قدرت است، در خیابان‌ها خواهند ماند.

برعکس، شهر دونتسک در شرق اوکراین و در قلب منطقه‌ای که به آن کشور یانوکوویچ می‌گویند، کاملا آرام است. مردم این شهر به طور علنی از دولت حمایت می‌کنند اما نگران آن هستند که ادامه بحران، منجر به جنگ داخلی شود.

طی سه روز اخیر دستکم ۷۷ نفر در خشونت‌های اوکراین کشته شدند.

ناآرامی‌های اوکراین از ماه نوامبر و زمانی آغاز شد که ویکتور یانوکوویچ از امضای یک قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد و به جای آن، به روسیه بیشتر نزدیک شد.

انتهای پیام

کد N137744