نخست‌وزیر تبت: دیدار اوباما و دالایی لاما پیام موثر و محکمی داشته است

نخست وزیر دولت در تبعید تبت پس از نشست رئیس جمهوری آمریکا با رهبر مذهبی تبت گفت: این دیدار پیام موثر و محکمی به همراه داشته چرا که هر دو رهبر درباره حقوق بشر صحبت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "لوبسانگ سانگای"، نخست‌وزیر دولت در تبعید تبت گفت: دیدار میان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دالایی لاما، رهبر مذهبی تبت پیام بسیار موثر و محکمی برای تبتی‌ها داخل تبت دارد چرا که این پیام این امید را می‌دهد که صدای آن‌ها حتی به گوش قدرتمندترین شخص جهان نیز رسیده است.

وی افزود: احترام اوباما به دالایی لاما ارزش بسیاری برای تمامی تبتی‌های جهان به ویژه آن‌هایی که در داخل تبت هستند، دارد. اوباما از دالایی لاما درباره مشکلات حقوق بشر تبتی‌هایی که حکومت چین زندگی می‌کنند، پرسیده است. دالایی لاما نیز در این نشست به اوباما گفته که به "میانه روی صلح آمیز" برای رسیدن به خودمختاری بیشتر تبت در داخل چین متعهد است.

پکن، اوباما را برای دیدار با دالایی لاما محکوم کرده و این رهبر مذهبی را به عنوان یک جدایی طلب ضد چینی متهم کرده است.

سانگای گفت: انتقاد چین یک "موضع ساختگی است. آن‌ها به خوبی می‌دانند که دالایی لاما یک جدایی طلب نیست. همانطور که دالایی لاما همیشه می‌گوید، کاری که ما انجام می‌دهیم یک اقدام ضد چینی نیست. در نتیجه باید به این نشست از لحاظ فحوای کلام دیده شود. چرا که ما به دنبال خودمختاری بیشتر در دخل چین هستیم.

وی افزود: ما می‌خواهیم شاهد پایان سرکوب تبتی‌ها باشیم و به دنبال جدایی از چین نیستیم. این یک پیشنهاد دو سر برد برای چین و دولت چین است.

انتهای پیام

کد N137673