"منافع بهینه ایران در دریای خزر چیست و چگونه تامین می‌گردد؟"

ولایتی: باید نسبت به منافع خود در خزر حساس باشیم

علي‌اكبر ولايتي

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران همان طور که خواستار همکاری با کشورهای حاشیه خزر است در رابطه با حقوق خود نیز قاطع است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران همان طور که خواستار همکاری با کشورهای حاشیه خزر است در رابطه با حقوق خود نیز قاطع است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اکبرولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در نشست "منافع بهینه ایران در دریای خزر چیست و چگونه تامین می‌گردد؟" که صبح امروز (شنبه) در مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار شد با تاکید بر لزوم همکاری بین کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: موضوع خزر برای ایران و کشورهای حاشیه دریا حیاتی است.

وی افزود: این دریا اهمیت زیادی برای کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان دارد. همچنین ایران شش قرن است که در کنار خزر بوده و تسلط کاملی بر آن دارد.

ولایتی با اشاره به همکاری‌های گسترده ایران و روسیه خاطرنشان کرد: پس از فروپاشی شوروی این همکاری‌ها به نحو مطلوبی ادامه دارد. ایران نسبت به بند پنج و شش قرارداد 1921 اعتراض داشت از این رو این بند لغو شد و با فروپاشی شوروی وضعیت کاملا تغییر کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های بین ایران با سایر کشورهای حاشیه خزر افزود: همکاری‌هایی میان ایران با آذربایجان و ترکمنستان در مسائل خزر صورت می‌گیرد و این همکاری‌ها باید استمرار یابد . علاوه بر این با توجه به این که طی سال‌های اخیر شاهد وقایعی در سوریه بودیم و کشورهایی مانند آمریکا و متحدان آن‌ها به سمت شرق گرایش پیدا کرده و خواهان این هستند که در کشورهایی مانند اوکراین، گرجستان و قزاقستان پایگاهی داشته باشند، ما باید از گرایش ناتو به سمت شرق جلوگیری کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ادامه داد: با توجه به تحولات اخیر و سیاست‌های آمریکا و اسرائیل در قبال سوریه لزوم همکاری‌های کشورهای دریای خزر ازجمله ایران و روسیه بیشتر احساس شده و این همکاری‌ها باید هر چه بیشتر گسترش یابد.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخچه برگزاری اجلاس آستاراخان تاکید کرد: این اجلاس با ابتکار ما برای اولین بار در اسفند 1371 و در تهران برگزار شد و اجلاس بعدی در ترکمنستان ، باکو و مجددا در تهران تشکیل شد. امروز هم قرار است در روسیه اجلاس آستاراخان برگزار شود و ما امیدوار هستیم شاهد نتایج مطلوبی از این اجلاس باشیم.

وی ادامه داد:‌ اجلاس آستاراخان نیاز به همکاری کشورهای حاشیه خزر دارد. باید برای برگزاری این اجلاس پنج کشور حاشیه خزر و دست‌اندرکاران وزارت خارجه کشورمان همکاری کرده و سهم خود در این زمینه را ایفا کنیم.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انعقاد قرارداد 1921 در زمینه استفاده مشترک ایران و شوروی از دریای خزر گفت: قرارداد 1940 که پس از آن منعقد شد مکمل قرارداد قبلی یعنی 1921 بود و از آن پس تا امروز هیچ قراردادی بین ما و روسیه امضاء نشده است. بنابراین هر سخنی که در این زمینه گفته شود هیچ نتیجه‌ و اثر حقوقی نخواهد داشت زیرا باید پنج کشور حاشیه خزر با هم توافق کنند.

وی ادامه داد: با این که برخی کشورها خواستار تقسیم دریای خزر و یا استفاده بیشتر از آب‌های این دریا هستند باز هم باید تکرار کنم که هیچ گونه اظهارنظر و تقاضایی بدون مشورت و موافقت پنج کشور حاشیه خزر ممکن نخواهد بود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل بر این نکته که مسائل سیاسی نباید بر مسائل حیاتی دریای خزر سایه بیافکند، افزود: کاش می‌شد فقط به مسائل محیط زیستی و استفاده از انرژی و آبزیان این دریا توجه کرد و هر کشوری به حق خود در استفاده از خزر قانع بود. ولی متاسفانه وضعیت فعلی جور دیگری است و در هر صورت ما باید در عین این که مواظب منافع خود هستیم با قاطعیت برخورد کرده و محتاط باشیم زیرا اگر مراقب نباشیم امکان دارد چهار کشور دیگر حاشیه خزر تصمیماتی را اتخاذ کنند که به نفع ما نباشد بنابراین باید تا جایی که ممکن است نسبت به منافع خود در خزر حساس باشیم و اگر لازم شد اقدام قاطعی انجام دهیم.

ولایتی با اشاره به اقدام آذربایجان برای بهره‌برداری از دریای خزر در نقاط مربوط به ایران تاکید کرد: در سال 1379-80 آذربایجان با یکی از شرکت‌های انگلیسی برای استخراج نفت از خزر قراردادی بست که در صورت تحقق آن محدوده مورد ادعای ایران در خزر مورد سوال می‌رفت و در این هنگام بود که جمهوری اسلامی ایران با قاطعیت وارد عمل شد و اجازه بهره‌برداری در این محل را نداد. زیرا این اقدام‌ آن ها و استخراج نفت در این منطقه باعث تثبیت این منطقه برای جمهوری آذربایجان می‌شد.

وی ادامه داد: در نتیجه ایران در عین این که خواستار همکاری با کشورهای حاشیه خزر است باید مراقب باشد تا حتی به صورت غیر مستقیم این گونه تفسیر نشود که ما از حق مسلم خود در خزر عقب‌نشینی خواهیم کرد.

ولایتی با تاکید بر این که نتیجه بخش بودن اجلاس آستاراخان زمان بر است گفت: باید در این اجلاس مذاکرات علمی و حقوقی صورت گیرد تا شاهد نتیجه‌بخش بودن این گفت و گوها باشیم زیرا این گفت و گوها برای حفظ حقوق ملت ایران است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در پایان خاطرنشان کرد: باید مواظب باشیم تا از افراط و تفریط خودداری کنیم. زیرا تنها رسیدن به توافق است که می‌تواند خواسته همگی را در رابطه با دریای خزر محقق سازد و نگاه ما به خزر هویتی اورآسیایی بوده است.

انتهای پیام

کد N137509