کره شمالی ادعای سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر دراین کشور را نادرست خواند

حقوق بشر,سازمان ملل

تهران-ایرنا- کره شمالی گزارش کمیسیون حقیقت یاب سازمان ملل درباره ادعای نقض حقوق بشر در این کشور را با قاطعیت رد کرد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، خبرگزاری رسمی کره شمالی روزگذشته به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کرد: ˈپیونگ یانگˈ با توجه بی اساس بودن محتوا این گزارش ،ارایه توضیح درمورد آن را لازم نمی داند.

این سخنگو افزود: انتشار گزارش مذکور که تصویری دروغین از مردم کره شمالی ارایه کرده و مملو از مطالب بی اساس است با برنامه ریزی نیروهای متخاصم و به منظور خدشه دارکردن وجهه این کشور و با هدف سرنگونی نظام حاکم انجام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی تاکید کرد این گزارش به قدری بی اساس است که حتی چندین رسانه غربی درمورد صحت آن ابراز تردید کرده و انتشار چنین گزارشی را ازسوی سازمان ملل زیر سووال برده اند.

بازرسان کمیسیون حقیقت یاب سازمان ملل که یک سال پیش توسط شورای حقوق بشر این سازمان و به درخواست اتحادیه اروپا ، آمریکا و ژاپن تشکیل شد، اخیرا با انتشار گزارشی مدعی تخلفات گسترده حقوق بشری در کره شمالی شدند که به گفته آنها با جنایت علیه بشریت برابری می کند و باید با استناد به آن مجرمان را روانه دیوان بین المللی کیفری (لاهه) کرد.

ریاست این هیات مستقل را قضاتی از استرالیا ، اندونزی و صربستان برعهده دارند. این گزارش عمدتا براساس اسناد و مدارک به دست آمده از مهاجران و افراد ترک وطن کرده کره شمالی تکیه کرده است.

آساق**1450**5981
کد N137507