نامه انتقادی 80 تن از دیپلمات‌های آمریکایی به اوباما درباره اردوغان

سیاسی

بیش از 80 تن از اشخاص برجسته سیاست خارجی آمریکا به رئیس‌جمهوری این کشور نامه داده و در آن از وی خواستند تا موضع سکوتش را نسبت به نخست‌وزیر ترکیه و دولتش که "به دموکراسی خدشه وارد کرده‌اند"، تغییر دهد.

بیش از 80 تن از اشخاص برجسته سیاست خارجی آمریکا به رئیس‌جمهوری این کشور نامه داده و در آن از وی خواستند تا موضع سکوتش را نسبت به نخست‌وزیر ترکیه و دولتش که "به دموکراسی خدشه وارد کرده‌اند"، تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، در این نامه آمده است: رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به شدت در حال تخریب یکی از ستون‌های اصلی همکاری طولانی مدت و استراتژیک واشنگتن- آنکارا یعنی دموکراسی رو به رشد ترکیه است. ما این نامه را به دلیل نگرانی شدیدمان نسبت به این تحولات می‌نویسیم و به شما تاکید می‌کنیم تا نگرانی آمریکا از رویه کنونی ترکیه را به گوش دولت آنکارا برسانید. سکوت تنها اردوغان را تشویق می‌کند تا هر چه بیشتر اجرای قانون را تضعیف کند.

این نامه توسط چند تن از مقام‌های سابق دولت اوباما نیز امضا شده که می‌توان از میان آنها به دنیس راس، رئیس ارشد کاخ سفید، آنه- ماری اسلاتر، مدیر برنامه‌ریزی سیاست وزارت امور خارجه و جولیان اسمیت، یکی از مشاوران جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد.

این مقام‌ها در این نامه اقدامات اردوغان را "خودکامه" خوانده و افزودند، واکنش‌های دولت آنکارا به چالش‌هایی که با آن مواجه شده‌ این خطر را به همراه دارد که ترکیه را از یک دموکراسی ناقص به یک حکومت خودکامه ببرد.

در این نامه به واکنش‌ها نسبت به اعتراضات پارک "گزی"، عملیات‌های فساد و لایحه‌های مناقشه‌آمیز نسبت به قوه قضاییه و اینترنت به عنوان مسائل ویژه نگران‌کننده، اشاره شده است.

در ادامه این نامه آمده است: اردوغان و بسیاری از اعضای حزبش از موقعیت‌هایشان سوء استفاده کرده و با توقف این تحقیقات، اخراج یا انتصاب مجدد صدها دادستان و هزاران مامور پلیس، خفه کردن رسانه‌ها، از اعتبار انداختن منتقدان و متهم ساختن همدستان خارجی از جمله سفیر آمریکا در آنکارا، اجرای قانون را به خطر انداخته‌اند. حتی بدتر، حزب حاکم عدالت و توسعه تغییرات قانونی اساسی از جمله کنترل قوه قضاییه به دست قوه مجریه و افزایش اختیارات دولت برای سانسور اینترنت را به تصویب رسانده که مشخصه‌های دموکراسی از جمله جدایی قوه‌ها، کنترل و تعادل و آزادی‌های مدنی را از بین می‌برد.

در این نامه آمده است: این تحولات در حال حاضر اقتصاد ترکیه را متزلزل، جامعه‌اش را دو قطبی کرده و ثبات سیاسی‌اش را به خطر انداخته است. سکوت آمریکا ممکن است از نظر مردم ترکیه به عنوان تایید و حمایت اردوغان تلقی شود، در عین حال، خدشه به دموکراسی ترکیه دائما وخیم‌تر می‌شود. ما معتقدیم بسیار مهم است که در حال حاضر به صورت علنی و خصوصی اعلام کنیم که اقدامات خودکامه و عوام فریبی اردوغان موسسات و ارزش‌های سیاسی ترکیه را سرنگون می‌کند و روابط واشنگتن- آنکارا را به خطر می‌اندازد.

انتهای پیام

کد N137459