اوباما بی‌اعتنا نسبت به اعتراض چین در مورد میزبانی کاخ سفید از دالایی لاما

رئیس‌جمهوری آمریکا بی‌اعتنا نسبت به اعتراضات و هشدارهای چین، نشست محافظه‌کارانه‌ای را با رهبر مذهبی تبت بدون حضور خبرنگاران در کاخ سفید برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پکن، دالایی لاما رهبر مذهبی تبت را به عنوان یک جدایی‌طلب ضد چینی معرفی کرده چرا که خواستار خودمختاری بیشتر تبت است. کاخ سفید دالایی لاما را یک شخصیت مذهبی و فرهنگی قابل احترام می‌داند که به صلح متعهد است.

با وجود درخواست‌های رسانه‌ها، این نشست پشت درهای بسته برگزار شد و دالایی لاما پس از این نشست بدون صحبت با خبرنگاران کاخ سفید را ترک کرد.

اعلام این نشست توسط کاخ سفید اعتراض پکن را به همراه داشت. وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای بار دیگر اعلام کرد که به عقیده چین هیچ کشور حق دخالت در امور داخلی این کشور را ندارد و آمریکا به شدت اصول اساسی و اولیه را که بر روابط بین‌المللی سلطه دارد، نقض کرده و به طور جدی به روابط واشنگتن- پکن خدشه وارد کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت، چین برای نشان دادن نارضایتی خود از این موضوع دانییل کریتنبرینک، مسئول امور سفارت آمریکا در پکن را نیز احضار کرد. آمریکا درباره این مساله اظهارنظر نکرده است.

کاخ سفید پس از این نشست در بیانیه محتاطانه‌ای گفت: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا حمایت قاطعانه خود را در رابطه با حفاظت از مذهب، فرهنگ و سنت‌های بی‌همتای تبت و حفاظت از حقوق بشر مردم تبت در چین اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: اوباما بار دیگر موضع آمریکا را اعلام کرده که تبت بخشی از چین است و آمریکا از استقلال تبت حمایت نمی‌کند.

در این نشست خصوصی یک ساعته، دالایی لاما به اوباما گفت، وی به دنبال استقلال تبت نیست و هر دو رهبر نسبت به از سرگیری مذاکرات میان نمایندگان پکن و دالایی لاما ابراز امیدواری کردند.

روابط آمریکا و چین در حال حاضر به خاطر عرض اندام پکن در منطقه خدشه‌دار شده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: ما به روابط سازنده با چین متعهد هستیم که بر اساس آن ما دست در دست یکدیگر برای حل مشکلات جهانی و منطقه‌ای همکاری می‌کنیم.

وی افزود: ما نسبت به تداوم تنش‌ها و وخیم شدن وضعیت حقوق بشر در تبت نگران هستیم. ما به دولت چین باز هم تاکید می‌کنیم تا مذاکره با دالایی لاما یا نمایندگانش را بدون هیچ پیش شرطی و به عنوان وسیله‌ای برای کاهش تنش‌ها از سر گیرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تشویق هر دو طرف برای از سرگیری مذاکرات، سارا سوال، یکی از مقاماتش را به عنوان هماهنگ‌کننده ویژه برای مسائل تبت منصوب کرد.

روزنامه گلوبال تایمز گفت، این نشست چین را ناراحت کرده است. نشست ناگهانی میان اوباما و دالایی لاما در زمان خدشه‌دار بودن روابط پکن و واشنگتن تنها باعث ناراحتی و خشم چین و بدبینی این کشور نسبت به صداقت واشنگتن در توسعه روباط مثبت شده است.

کاخ سفید پس از این نشست عکسی را از این دو رهبر منتشر کرد. دالایی لاما قصد دارد برای برگزاری چندین سخنرانی دو هفته دیگر در آمریکا بماند.

انتهای پیام

کد N137289