در گفت‌وگو با ایسنا

کاکایی: انتخابات آتی عراق بی تاثیر از جریان صدر نخواهد بود

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به دلیل پایگاه اجتماعی گروه صدر در بین شیعیان، انتخابات آتی این کشور بی تاثیر از این جریان نخواهد بود.

سیامک کاکایی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به انصراف مقتدی صدر و تاثیر آن در انتخابات آتی عراق خاطرنشان کرد: مقتدی صدر از افراد با نفوذ سیاسی و مذهبی در این کشور بوده و جوان‌ترین فرزند آیت الله محمد صادق صدر بود که در سال 1999 توسط رژیم بعث تررو شده بود و پس از سرنگونی رژیم صدام مقتدی صدر با پشتوانه مذهبی که از پدر و خاندان خود به ارث برده بود گروه صدر ثانی را تاسیس کرد.

وی ادامه داد: مقتدی صدر از همان ابتدا پیروانی در قالب الجیش‌المهدی داشت که شاخصه کاری آنها تقابل با نیروهای آمریکایی و مقاومت در برابر آنها بود اما چند سال پس از تاسیس این گروه تحت فشار دولت عراق و تا حدودی هم آمریکایی‌ها فعالیت الجیش المهدی به حالت تعلیق در آمد و پس از آن هم طی چند مرحله گروه صدر در ذیل فعالیت‌های سیاسی خود تا حدودی مشی نرم‌تری را اتخاذ کردند.

کاکایی با بیان اینکه در انتخابات گذشته عراق گروه صدر موفق به کسب 40 کرسی پارلمانی در عراق شده بود خاطرنشان کرد: حضور صدر در جبهه‌بندی شیعیان و نزدیکی او با فراکسیون گروه‌های شیعه دولت قانون و دیگران سبب شد تا مالکی بتواند به نخست‌وزیر برسد اما طی سه سال اخیر رویکرد صدر در عرصه سیاسی تغییر کرده و او به یکی از مخالفان جدی مالکی تبدیل شده است و در هر صورت این تغییرات فضای سیاسی جامعه عراق را هم تحت تاثیر قرار داد.

وی ادامه داد: خروج مقتدی صدر از عرصه سیاست احتمال‌های را مطرح کرده مبنی بر اینکه امکان دارد این کناره‌گیری به معنای کنار رفتن از عرصه سیاست باشد و یا این عمل پایان گروه صدر خواهد بود .

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه گروه صدر در میان اقشار متوسط و فقیر شیعیان عراق از نفوذ بالایی برخوردار هستند افزود: کناره‌گیری صدر امکان دارد به تقویت جایگاه معنوی او و گروهش در میان مردم منجر شود و کناره‌گیری او به معنای پایان نفوذ صدر در عرصه اجتماعی و حتی سیاسی عراق نخواهد بود بلکه خروج از فعالیت های سیاسی به نوعی بسترسازی برای دیگر گروه‌های است که می‌خواهند در مسیر اجماع حرکت کنند.

کاکایی خاطرنشان کرد: برخی دیگر بر این باور هستند کنار رفتن صدر از انتخابات در شرایط کنونی نزدیک به انتخابات امکان دارد راه‌ها و اقدام سیاسی باشد برای اینکه وضعیت به نفع دولت قانون و جناح مالکی پیش برود و آنها بتوانند در انتخابات آینده در جبهه‌بندی‌های جدید همچنان در عرصه باقی بمانند.

وی با بیان اینکه این اولین باری نیست که صحبت از کناره‌گیری گروه صدر در عرصه سیاست عراق پیش می‌آید ادامه داد: من معتقد هستم گروه صدر به دلیل پایگاه اجتماعی که دارد در عرصه سیاست عراق همچنان به عنوان گروه تاثیرگذار در بین شیعیان باقی خواهد ماند و به همین دلیل انتخابات آینده هم نمی‌تواند بی تاثیر از گروه صدر باشد. همچنین فعالیت موسسات مرتبط با گروه‌های صدر باقی خواهد ماند و تنها در عرصه سیاست امکان دارد منجر به ادغام و یا نزدیکی نمایندگان سیاسی احزاب با سایر گروه‌های شیعه در انتخابات آتی عراق بشود.

انتهای پیام

کد N137233