ماتئو رنزی رسما سمت نخست وزیری ایتالیا را پذیرفت

ماتئو رنزی رسما سمت نخست وزیری ایتالیا را پذیرفت و با این کار امیدها را برای برخاستن این کشور که سومین اقتصاد بزرگ ناحیه یوروست، احیا کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ماتئو رنزی، شهردار سابق فلورانس پس از سه ساعت گفت‌وگو با جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا به خبرنگاران گفت: من از مسئولیت، حساسیت و این افتخار فوق‌العاده ناشی از تشکیل یک دولت توانمند مطلع هستم.

وی افزود: من هر آنچه را که ممکن است انجام خواهم داد تا اعتماد نمایندگان، سناتورها و میلیون ایتالیایی را جلب کنم. آن‌ها منتظر این دولت هستند تا پاسخ‌های قاطعی را به آن‌ها ارائه کند.

شهردار سابق فلورانس که تنها 39 سال دارد، جوانترین نخست وزیر ایتالیا شده است.

رنزی که کابینه 16 نفره خود را اعلام کرده، قرار است امروز (شنبه) و پیش از آنکه دولت جدید رای اعتماد خود را در چند روز آینده از پارلمان بگیرد، سوگند یاد کند.

یکی از روزنامه‌های ایتالیا نوشت: نیمی از وزیران جدید کابینه ماتئو رنزی زن هستند و میانگین سنی اعضای کابینه هم 8 / 47 است و بنابراین دولت جدید جوانترین در طول تاریخ ایتالیا محسوب می‌شود.

وزیر اقتصاد ایتالیا را یک اقتصاددان با سابقه در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به نام "پیر کارلو پادوآن" است. وزارت کشور همچنان در دست "آنجلینو آلفانو"، رهبر حزب راست میانه جدید باقی می‌ماند. در حالیکه پست وزارت امور خارجه این کشور به "فدریکا موگرینی"، متخصص در روابط اروپایی رسیده است.

ماتئو رنزی متعهد شد که به احیای بازار اشتغال، آموزش و سیستم مالیات ایتالیا در چند ماه نخست وزیری‌اش بپردازد.

رنزی که گفته دولتش قادر است تا انتخابات آتی در سال 2018 برسر کار بماند، افزود: تمامی این اقدامات به ما این اجازه را می‌دهد تا آنچه را که ایتالیا می‌خواهد از اروپا طلب کند نه آنچه را که اروپا از رم می‌خواهد.

انتهای پیام

کد N137176