طرح 100 روزه دمشق برای امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه

سوريه

سوریه طرح جدیدی را برای امحای سلاح‌های شیمیایی این کشور ظرف 100 روز ارائه داد.

سوریه طرح جدیدی را برای امحای سلاح‌های شیمیایی این کشور ظرف 100 روز ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع،‌ شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای پیگیری مناقشات پیرامون اجرای طرح امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه در ژوئن نشستی را برگزار کرد.

در همین حال، "مایکل لوهان"، سخنگوی رسمی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی اظهار کرد که دمشق طرح جدیدی را برای انتقال و امحای مواد شیمیایی خود ارائه داده است.

وی اظهار کرد که در نشست آتی هیات اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که در اوایل ماه آتی برگزار می‌شود، این طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در همین راستا، "فیلیپ هول"، رئیس بخش مبارزه با گسترش سلاح‌های هسته‌ای در وزارت خارجه انگلیس در نشست سازمان منع سلا‌ح‌های شیمیایی اظهار کرد: طرح 100 روزه سوریه که جهت امحای سلاح‌های شیمیایی این کشور ارائه شده و ما در جریان آن قرار گرفتیم، کافی نیست.

وی افزود: ما از مسئولان سوری می‌خواهیم تا پیشنهاد گروه برنامه‌ریزی را که براساس آن سلاح‌های شیمیایی سوریه در محدوده زمانی بسیار کودتاه‌تری امحا می‌شوند، بپذیرند.

فلیپ هول خاطرنشان کرد که سوریه در روند انتقال سلاح‌های شیمیایی خود به خارج از کشور "به پیشرفت اساسی دست نیافته است".

"رابرت نیکولاک"، نماینده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نیز عنوان داشت: دولت سوریه تمام تلاش خود را می‌کند تا به جای آنکه دست به اقدامی بزند، بهانه تراشی کند.

در همین راستا، منابع در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اظهار کردند که کشورهای عضو شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در خصوص پیشنهاد سوریه دچار دو دستگی شده‌اند، چرا که روسیه و چین خواهان این هستند که با پیشنهادهای نظام سوریه با انعطاف بیشتری برخورد شود؛ اما آمریکا و اتحادیه اروپا خواهان این هستند که با دمشق با جدیت برخورد شود.

در همین راستا، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که حدود 20 درصد از سلاح‌های شیمیایی سوریه از این کشور خارج و امحا شده است.

وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه ماده شیمیایی ایزوپروپانول نیز در خاک سوریه امحا می‌شود، اعلام کرد که به دلیل نابسامان بودن اوضاع امنیتی در این کشور مشکلاتی در این روند وجود دارد.

انتهای پیام

کد N137103