جدایی طلبان باسک بخشی از مهمات خود را در حضور ناظران بین المللی مهر و موم کردند

اسپانیا,باسک

مادرید - ایرنا - گروه ناظران بین المللی صلح اطمینان دادند که که در اوایل ماه ژانویه سال جاری ، شاهد بودند که سازمان جدایی طلبان ایالت باسک موسوم به ˈاتاˈ ، در حضور آنها بخشی از مهمات خود را مهر و موم کرده و آن را از بهره برداری خارج کردند .

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه ال موندو ، ناظران بین المللی به سرکردگی ˈرام مانینکالینگامˈ سخنگوی ناظران روز جمعه در شهر ˈبیلبائوˈ واقع در شمال اسپانیا و در کنفرانسی مطبوعاتی ، لیست کاملی از این مهمات را ارائه دادند .

مانینکالینگام تصریح کرد: تجربه اش در دیگر پروسه ها ، نشان می دهد که این لیست یک گام لازم قبل از بر زمین گذاری نهایی سلاح ها است و ابراز اطمینان کرد که این اقدام ، یک گام قابل باور و مهم است .

این سخنگو فاش کرد که در ماه آوریل سال 2013 میلادی ، اتا (سازمانی که اسپانیا و بسیاری از کشورهای جهان آنها را تروریست قلمداد می کنند ) اراده خود برای مهر و موم سلاح ها را به آنها اطلاع داد و در ماه سپتامبر ، این سازمان اطمینان داد که آماده هستند تا که نخستین گام که سرانجام در اوایل سال جاری برداشت را بردارند .

ناظران بین المللی روز جمعه با ˈاینیگو اورکویوˈ رئیس دولت ایالت باسک و نمایندگان احزاب سیاسی ( به جز حزب مردمی و حزب اتحاد توسعه و دموکراسی ) جلساتی را برگزار کردند تا که پیشنهاداتی را که با خود می آوردند را برای آنها توضیح دهند .

گروه ناظران بین المللی دو سال پیش برای نخستین بار در شهر اسلو پایتخت نروژ با سران اتا گرد هم آمد تا که این سازمان را متقاعد کند که سلاح ها را بر زمین بگذارد .

اتا در این راستا ، به ناظران یاد آوری کرد که کار ناظران ، تایید این امر است که آنها دیگر کسی را به قتل نمی رسانند و به آنها هشدار داد که بر زمین گذاری سلاح ها ، خارج از اختیارات سازمان قرار دارد و ناظران نباید خواهان آن باشند زیرا سازمان باید با دولت اسپانیا بر سر این مساله کنار بیاید .

اروپام **1234**1552
کد N136954