در دیدار با سفیر ایران در لبنان

امین الجمیل: سیاست درهای باز ایران شایسته پاسخ مناسب کشورهای منطقه است

لبنان,امین الجمیل

بیروت – ایرنا - « امین الجمیل» رییس جمهوری اسبق با استقبال از مواضع مثبت دولتمردان جمهوری اسلامی ایران از جمله« محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه برای تعامل با کشورهای منطقه گفت: سیاست درهای باز جمهوری اسلامی ایران که نقش بارزی در منطقه دارد، شایسته پاسخ مناسب دیگر کشورهای منطقه است.

به گزارش ایرنا، رییس حزب الکتائب لبنان روز جمعه در دیدار با « غضنفر رکن آبادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان، مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای عضو گروه 1+5 و آمادگی تهران برای شفاف سازی در خصوص فعالیت های هسته ای خود را فرصتی برای کشورهای منطقه و جهان دانست.

وی در این دیدار که «سجعان قزی »نائب رئیس حزب الکتائب و وزیر کار دولت لبنان نیز حضور داشت، با تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران در بهره برداری صلح آمیز از تکنولوژی هسته ای اظهار داشت: این مذاکرات تأثیر بسیار زیادی بر منطقه خواهد داشت و فضای جدیدی از تعامل را در منطقه و جهان ایجاد کرده است که باید از آن بهره برداری شود.

رییس جمهوری اسبق لبنان خاطرنشان کرد: اصولا بمب هسته ای در جهان کنونی توجیهی نداشته و کشورهایی که با صرف هزینه های کلان چنین بمبی را ساخته اند هرگز نمی توانند از آن استفاده کنند بلکه باید با صرف هزینه های کلان نسبت به خنثی سازی آنها اقدام نمایند.

وی تصریح کرد: اکنون اسرائیل در منطقه دارای بمب هسته ای است اما هیچ کشوری متعرض آن نمی شود.

امین الجمیل توجه به وضعیت داخلی لبنان را مهمترین اولویت حزب الکتائب برشمرد و گفت: حضور گسترده آوارگان سوری در لبنان بر مشکلات این کشور افزوده است.

رییس حزب الکتائب افزود : جمهوری اسلامی ایران با توجه به جایگاه ممتاز خود در منطقه می تواند نقش بسزایی در کمک به لبنان برای عبور از این مرحله حساس داشته باشد.

رییس جمهوری اسبق لبنان با محکوم کردن انفجار تروریستی مقابل رایزنی فرهنگی سفارت ایران در بیروت اظهار داشت: بزرگترین خطری که منطقه و لبنان را تهدید می کند خطر گروه های تروریستی و تندروی های دینی است.

امین الجمیل خاطرنشان کرد: تلاش داریم در بیانیه وزارتی دولت جدید لبنان، مقابله با تروریسم را به عنوان اولویت اصلی دولت درج کنیم.

براساس این گزارش ایرنا، رکن آبادی و الجمیل در این دیدار درباره تحولات داخلی لبنان، روابط دوجانبه ایران و لبنان و تحولات منطقه ای و بین المللی گفت وگو کردند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز ضمن تشریح جزئیات مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مراتب جدیت خود را در این مذاکرات به اثبات رسانده اما دیگر کشورها نتوانسته اند اعتماد کامل تهران را جلب کنند.

رکن آبادی به بحران سوریه و خطر گروه های تروریستی تکفیری برای کشورهای منطقه و جهان اشاره کرد و گفت: لبنان از این خطر درامان نمانده و از این رو ضرورت دارد تمامی گروه ها و جریان های سیاسی آن در کنار یکدیگر به مبارزه با این خطر بپردازند و با حفظ وحدت و انسجام خود توطئه های دشمنان را خنثی سازند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره مراتب حمایت خود را از وحدت و انسجام گروه های مختلف لبنانی اعلام داشته و در این راستا با همه گروه ها و طوائف و جریان های مختلف لبنانی تعامل داشته است.

سفیر ایران در لبنان خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران از هیچ کوششی در راستای تقویت وحدت و ثبات و استقرار لبنان دریغ نمی کند.

خاورم ** 1324
کد N136942