آخرین خبرهای امنیتی لبنان

بازداشت زن سوری عضو جبهه النصره / نشست امنیتی دولت لبنان

لبنان,جبهه النصره

بیروت – ایرنا – نیروهای امنیتی ارتش لبنان یک زن تبعه سوریه را که عضو گروه تروریستی تکفیری « جبهه النصره» است در شهر « النبی شیت» لبنان بازداشت کردند.

به گزارش ایرنا ، ماموریت این زن تبعه سوریه که در دهه چهارم عمر خود است و «ام جمال » نام دارد، جذب زنان و دختران لبنانی برای مشارکت در اقدامات تروریستی و خرابکارانه بوده است.

نیروهای امنیتی ارتش لبنان اخیرا موفق شده بودند یک زن لبنانی را که یک خودرو بمب گذاری شده را از سوریه وارد لبنان کرده بود تا در اختیار عناصر انتحاری دهد، بازداشت کنند.

ام جمال زن تبعه سوری به مدت 4 سال در شهر النبی شیت به کار نظافت خانه ها مشغول بود اما ناگهان و برای چند ماه ناپدید شد.

او 3 روز قبل به النبی شیت بازگشت و علت بازگشت خود را از سرگیری کار نظافت خانه ها اعلام کرد.

این زن تبعه سوریه بسرعت با پول زیادی که همراه داشت منزلی بزرگ اجاره کرد، این اقدام و رفتارهای او مردم شهر را مشکوک کرد و آنها موضوع را با نیروهای امنیتی شهر النبی شیت در میان گذاشتند.

نیروهای امنیتی بعداز بازداشت ام جمال تحقیقات از او را شروع کردند و این زن تبعه سوریه فاش کرد که قبل از بازگشت مجدد در شهرعرسال لبنان و یبرود سوریه بوده و روابط نزدیکی با گروه های تکفیری تروریستی و همینطور به اصطلاح «ارتش آزاد» دارد.

وی با بیان اینکه پدرش در جنگی که در سوریه جریان دارد، کشته شده است و قصد داشته با بازگشت به النبی شیت شرایط را برای یک اقدام تروریستی فراهم کند.** شکست اقدام اتباع ترکیه برای قاچاق کوکایین به لبنان

نیروهای پلیس فرودگاه بین المللی بیروت پایتخت لبنان روز جمعه موفق شدند اقدام دو تبعه ترکیه برای قاچاق کوکایین به لبنان را با شکست مواجه کنند.

شبکه خبری لبنانی (المنار) افزود: یک تبعه ترکیه در حالیکه کوکایین ها را در دو تابلو « هوگو چاوز» رییس جمهوری مرحوم ونزوئلا جاسازی کرده بود، قصد قاچاق آنها به لبنان را داشت که پلیس لبنان آن را کشف و ضبط کرد.

یک تبعه دیگر ترکیه نیز که 6 کیلوگرم کوکایین را در لباس های خود و وسایل همراهش بطرزی ماهرانه جاسازی کرده بود، اقدامش برای قاچاق این مواد به لبنان با هوشیاری پلیس فرودگاه بیروت شکست خورد.

این دو تبعه ترکیه با یک شرکت هواپیمایی فرانسه و از بزریل وارد فرودگاه بیروت پایتخت لبنان شده بودند.

و این در حالی است که خبرگزاری ملی لبنان هم گزارش داد که با هماهنگی مرکز مبارزه با قاچاق مواد مخدر در پلیس قضایی لبنان و اداره گمرک و پلیس فرودگاه بیروت ، نیروهای امنیت داخلی عملیات قاچاق حدود 6 کیلو گرم کوکایی به لبنان را ناکام ساختند.

خبرگزاری لبنان اعلام کرد که این مقدار کوکایین از یک مسافر تبعه ترکیه ( ا.م) که از برزیل و از طریق فرودگاه ابوظبی و با شرکت هواپیمایی « الاتحاد» امارات وارد بیروت شده، کشف و ضبط شده است.

در گزارش این خبرگزاری آمده است که بازجویی از این تبعه ترکیه ادامه دارد تا همدستان احتمالی او که در این عملیات قاچاق دست داشته اند، بازداشت شوند.** درگیری اهالی یک شهرک لبنان با گشتی یونیفل

اهالی شهرک «عیتا الشعب» در جنوب لبنان و نزدیک مرزهای فلسطین اشغالی روز جمعه با نیروهای یک گشتی صلحبانان سازمان ملل (یونیفل) که سرگرم تصویربرداری از برخی مناطق این شهرک بودند، درگیر شدند.

نیروهای این گشتی یونیفل از اتباع ایتالیا و غنا بودند و مردم شهرک عیتا الشعب ضمن اعتراض به این اقدام آنها ، تاکید کردند که دوربین هایشان را باید به ارتش لبنان تحویل دهند.

با مداخله نیروهای امنیتی ارتش لبنان ، گشتی یونیفل توانست به مقر خود در شهرک « شمع جنوبی» بازگردد.** یک عنصر خرابکار زخمی شد

« عبدالحی صالح امون» یک عنصر خرابکار تبعه سوریه تحت تعقیب در درگیری مسلحانه با یک گشتی ارتش لبنان در نزدیکی المصنع شهر مرزی با سوریه زخمی شد.

این عنصر خرابکار به بیمارستان منتقل تا بعداز بهبود ، بازجویی ها از او شروع شود اما در بیمارستان درگذشت.** آزادی فوتبالیست لبنانی

خبرگزاری ملی لبنان اعلام کرد که « زهیر مراد» مدافع تیم فوتبال باشگاه راسینگ لبنان که به اتهام همکاری با گروه های تکفیری تروریستی بازداشت شده بود، آزاد شد.

نیروهای امنیتی لبنان، مراد را روز چهارشنبه گذشته هنگام رفتن به محل تمرین باشگاه راسینگ بازداشت کردند.

مراد در گفت وگو با شبکه خصوصی تلویزیونی (الجدید) هرگونه ارتباط خود با تروریست های تکفیری را رد کرد.** اصابت دو گلوله خمپاره به منطقه بقاع لبنان

دو گلوله خمپاره روز جمعه به شهرک الصوانیه در بقاع شمالی لبنان و نزدیک یک مدرسه سقوط کرد اما خوشبختانه به کسی آسیب نرسید.

این گلوله ها از بلندی های شرقی لبنان نزدیک منطقه عرسال شلیک شدند.** درگیری بین ارتش و معترضان در طرابلس/ نشست امنیتی دولت لبنان

نیروهای ارتش لبنان و تحصن کنندگان معترض به بازداشت دو شهروند لبنانی نزدیک فرمانداری شهر طرابلس در شمال لبنان شدت گرفته است و تاکنون دو تن به علت پرتاب و انفجار بمب های صوتی زخمی شده اند.

معترضان از نیروهای امنیتی لبنان خواستار آزادی این دو شهروندی هستند که بازداشت شده اند.

نیروهای ارتش لبنان برای پراکنده کردن معترضان اقدام به تیراندازی هوایی کرده اند.

آخرین خبر حاکی است که معترضان به تحصن خود پایان داده و خیابان های مسدود شده به روی خودروها گشوده شده است.

در همین حال خبرگزاری ملی لبنان از نشست امنیتی دولت لبنان به ریاست « تمام سلام» نخست وزیر لبنان برای بررسی اوضاع امنیتی این کشور بویژه شهر طرابلس خبر دارد.

در این نشست امنیتی ، « نهاد المنشوق» وزیر کشور، « اشرف ریفی» وزیر دادگستری و « رشید درباس» وزیر امور اجتماعی شرکت کردند.

خاورم ** 1324
کد N136912