چین: مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 مثبت و سازنده بود

چین,مذاکرات هسته ای

تهران- ایرنا- وزارت امورخارجه ی چین روز جمعه مذاکرات هسته ای اخیر ایران و گروه 1+5 را مثبت و سازنده توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از پکن، ˈهووآ چونیینگˈ سخنگوی وزارت امور خارجه ی چین در واکنش به مذاکرات اخیر ایران و گروه 1+5 گفت:ˈگفت و گوهای انجام شده آغاز خوبی برای دستیابی به توافق نهایی ، جامع و حل و فصل مسایل خواهد بود.ˈ

چونیینگ افزود:این دور از مذاکرات کمک خواهد کرد تا روند گفت و گو میان طرفین حفظ شود و از نظر پکن پایه و اساس خوبی برای مذاکرات آتی و گفت و گوهای جدی برای رسیدن به توافقی جامع محسوب خواهد شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ی چین در نشست مطبوعاتی به خبرنگاران ادامه داد :نکته جالب و قابل تامل مذاکرات اخیر این بود که دو طرف به خوبی نشان دادند که می خواهند به نگرانی های یکدیگر پایان دهند و به دنبال مذاکراتی واقعی هستند. دو طرف به خوبی نشان دادند که تلاش می کنند به یک توافق نهایی با توجه به جدول زمانی تعیین شده دست یابند.

چونیینگ گفت: پکن در مذاکرات هسته ای ایران پنج اصل اساسی را همواره مد نظر دارد که عبارتند از پایبندی به روند گفت وگوی 1+5 با ایران ، تلاش برای دستیابی به یک راه حل فراگیر و همیشگی،پیروی از روند گام به گام ، فراهم کردن فضای مناسب برای مذاکرات و پیروی از رویکردی درست برای پرداختن به علل اصلی مساله هسته ای ایران.

البته هدف از این پنج اصل که ما همواره بر آن تاکید می کنیم کمک به همه طرف ها برای حل اختلاف ها و دستیابی به راه حلی فراگیر و پایدار است.همه طرف ها این پنج اصل را پذیرفته اند و آن را گامی مثبت در جهت تقویت روند گفت وگو می دانند.

بر اساس این گزارش ، کاترین اشتون مسوول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز گذشته جدول زمانی برای دور بعدی مذاکرات هسته ای ایران را اعلام کردند.

براساس توافق صورت گرفته میان ایران و کشورهای 1+5، قرار شد دور بعدی مذاکرات 17 مارس(26 اسفندماه) برگزار شود.

مترجمام**9041**1010
کد N136665