مجوز بازرسی بدون حکم توسط پلیس در آنکارا لغو شد

بازرسی بدون مجوز,پلیس

آنکارا- ایرنا- مجوز بازرسی از تمامی افراد بدون حکم دادستانی توسط پلیس در پایتخت ترکیه در پی اعتراض ˈ لوونت گوکˈ نماینده مردم آنکارا از حزب جمهوریخواه خلق و کانون وکلای دادگستری این کشو ، لغو شد.

به گزارش ایرنا ، براساس حکم دادگاه آنکارا در پی درخواست استانداری این شهر، پلیس آنکارا تا 8 اسفندماه می توانست بدون ارایه هیچ حکم دادستانی افراد مختلف مورد بازرسی قرار دهد.

بر این اساس ، صدور این حکم از سوی دادگاه آنکارا انتقادهای شدیدی در شبکه های اجتماعی به همراه داشت و معترضان از این حکم به عنوان اعلام وضع فوق العاده در پایتخت ترکیه و ˈ سه میلیون مظنون در آنکارا ˈ نام بردند.

ˈلوونت گوکˈ نماینده مجلس ملی ترکیه و کانون وکلای دادگستری آنکارا به صدور حکم دادگاه اعتراض کردند و حکم یاد شده توسط سوی دادگاه 11 آنکارا امروز لغو شد.

پلیس استانبول در سال 2010 حکم بازرسی کلی یک ساله در دانشگاه استانبول و پلیس شهر کردنشین ˈتونجلیˈ در سال 2005 میلادی حکم بازرسی یک ماهه در سطح این شهر را اجرا کرده بودند و هر دو حکم نیز مورد انتقادهای گسترده قرار گرفته بود.

بر اساس قوانین ترکیه امکان بازرسی بدنی و یا بازرسی خودرو و اوراق اشخاص بدون ارایه دلیل موجه از سوی نیروهای انتظامی امکان پذیر نیست.

خاورم**2012** 230 **1010
کد N136639