حاجی‌مشهدی: به وکلا می‌گویند صلاحیت اداره خانه خود را ندارید

قوه قضاييه,كانون وكلا

یک وکیل دادگستری در واکنش به تایید نشدن صلاحیت 29 نفر از وکلای دادگستری برای شرکت در انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، گفت: اینکه به وکلا بگویند صلاحیت اداره خانه خود را ندارند امری عجیب است.

رمضان حاجی مشهدی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: اخیرا دادگاه انتظامی قضات پس از مهلت دو ماهه پاسخ خود را در مورد احراز صلاحیت واجدین شرایط عضویت در هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز اعلام کرد و با وجود تغییرات ظاهری در فضای کشور و وجود دولت تدبیر و امید، این مرجع 29 نفر از وکلا را رد صلاحیت کرد.

این وکیل دادگستری افزود: با بررسی و تعمق در اسامی افراد رد صلاحیت شده افرادی مانند نعمت احمدی، رمضان حاجی مشهدی، علیزاده طباطبایی، گیتی‌ پورفاضل، فریده غیرت و مجید پوراستاد دیده می‌شوند. این افراد عمدتا وکلای حقوق بشری هستند و بعضی از آن‌ها بعد از انتخابات سال 88 وکالت برخی از زندانیان را به عهده گرفته‌اند.

وی گفت: صلاحیت خود من که در زمان دولت خاتمی تایید شده بودم و با وجود اینکه زندانی سیاسی رژیم شاه بودم را رد کرده‌اند.

حاجی مشهدی اظهار کرد: در دوره پیشین به من گفتند که «بعضی مراجع گفته‌اند شما از معترضین جنبش سبز دفاع کرده‌اید.» بله این موضوعی پنهان نیست. من دفاع کرده‌ام، دفاعم قانونی و در چارچوب حقوق قانونی ملت بوده است.

حاجی‌مشهدی معتقد است که دادگاه انتظامی نه پرونده‌ها را مطالعه کرده، نه احضار کرده و نه پاسخ ما را شنیده، بلکه صرفا با سوال از مراجع امنیتی، این نظر را داده است.

وی با بیان اینکه به هر تقدیر ما به این تصمیم معترض هستیم، بیان کرد: وکلا که از حقوق ملت دفاع می‌کنند و از ارکان تضمین کننده دادرسی عادلانه هستند، باید به این تصمیم که تضییع آشکار حقوق وکلا به عنوان افراد آزادی‌خواه است اعتراض کنند.

این وکیل دادگستری با بیان این که باید به دادگاه انتظامی قضات اعتراض کنیم ولی ظاهرا گوش شنوایی نیست، تصریح کرد: حرف ما این است که ترجیح می‌دهیم به مراجع داخلی مراجعه و تظلم‌خواهی کنیم.

حاجی‌مشهدی با بیان اینکه کانون وکلا یک ارگان مستقل است که از حقوق مردم دفاع می‌کند، افزود: کانون وکلا به‌ویژه پیش از انقلاب از مبارزین، زندانیان سیاسی و بسیاری از حکومت‌گران فعلی در دادگاه‌های نظامی شاه دفاع کرده است، ولی دادگاه انتظامی قضات اصلا توجهی نمی‌کند.

وی گفت: عجیب‌تر اینکه بعضی از افراد رد صلاحیت شده مانند آقای جندقی کرمانی پور، بارها رییس کانون وکلا بوده‌اند. وکلای دیگری مانند شاپور منوچهری هم که عضو هیات مدیره کانون بوده‌اند رد صلاحیت شده‌اند.

انتهای پیام

کد N136605