اختیارات آژانس اطلاعات ملی ترکیه افزایش یافت

دولت ترکیه در بحبوحه افزایش تنش‌های سیاسی این بار اختیارات آژانس جاسوسی این کشور را افزایش داد تا این آژانس مستقیما تحت نظر نخست‌وزیر عمل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، این اقدام از سوی دولت ترکیه پرسش‌های دیگری را در مورد جدایی سه قوه در این کشور به وجود آورده است.

لایحه افزایش قدرت آژانس اطلاعات ملی ترکیه باعث افزایش تنش‌ها در فضای سیاسی این کشور می‌شود که پیشتر مجامع بین‌المللی را درباره آزادی بیان در ترکیه دچار نگرانی کرده است.

کمیسیون امور داخلی پارلمان ترکیه قرار است مناظراتی را درباره لایحه افزایش قدرت آژانس اطلاعات ملی ترکیه در چند روز آینده به بحث بگذارند.

رئیس این کمیسیون به آژانس خبری آنادولو گفت که این لایحه مورد تصویب پارلمان قرار گرفته است. طبق این لایحه که توسط دو تن از نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه به پارلمان ارائه شده آژانس اطلاعات ملی ترکیه وظایف خود را با توجه به امنیت خارجی، مقابله با تروریسم و امنیت ملی تنظیم می‌کند.

دادستان‌ها نیز باید زمانی که هرگونه شکایتی را از اعضای آژانس امنیت ملی ترکیه و معاونان و فعالیت‌های آن‌ها دریافت کردند به مدیران اجرایی این آژانس بدهند. علاوه بر این دادگاه مربوط به بررسی پرونده‌های جرایم ویژه در آنکارا که از سوی شورای عالی قضات و دادستان‌ها انتخاب می‌شود، بایستی مجوزی را برای محاکمه افرادی که دست به جرایم ویژه و خاص می‌زنند، دریافت کند.

انتهای پیام

کد N136601