حزب حاکم ˈمناطقˈ اوکراین از کاهش اختیارات رییس جمهور حمایت کرد

ناآرامی ها

مسکو - ایرنا- یاروسلاو سوخیی نماینده پارلمان اوکراین موسوم به ˈراداˈ اعلام کرد حزب حاکم ˈمناطقˈ وابسته به ویکتور یانکوویچ رییس جمهور این کشور که اکثریت را در مجلس در اختیار دارد، آماده حمایت از تصمیم پارلمان برای کاهش تنش ها است.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، سوخیی روز جمعه گفت: حزب حاکم ˈمناطقˈ آماده حمایت از تصمیم پارلمان ( مبنی بر بازگشت به قانون اساسی 2004 و کاهش قدرت رییس جمهور) در راستای کمک به کاهش درگیری های داخلی در این کشور است.

وی افزود: نیازی به بحث درباره پرسنل نیست. ما پس از حل مشکل اصلی (کشور) درباره آن مذاکره می کنیم.

نماینده پارلمان اوکراین از حزب حاکم ˈمناطقˈ ادامه داد: در حال حاضر ضروری ترین نیاز کشور جلوگیری از تشدید تنش ها و بازگشت به قانون اساسی 2004 میلادی است.

این در حالی است که روسلان کوشولینسکیˈ معاون پارلمان اوکراین (رادا) اعلام کردکه این نهاد قانونگذاری روز جمعه طرح بازگشت به قانون اساسی 2004 میلادی را که بر اساس آن قدرت و اختیارات رییس جمهور کاهش می یابد، بررسی می کند.

کوشولینسکی در گفت و گو با تلویزیون دولتی اوکراین افزود: ما این موضوع را برای دور بعدی نشست امروز پارلمان در نظر گرفته ایم، زیرا در دور قبلی نشست مجلس شماری از نمایندگان به طرح بازگشت به قانون اساسی 2004 رای ندادند.

وی ادامه داد: نمایندگان پارلمان (رادا) در دور بعدی نشست امروز خود همچنین طرح تشکیل دولت موقت در اوکراین را بررسی می کنند.

تلاش برای تصویب طرح بازگشت به قانون اساسی 2004 با رویکرد کاهش اختیارات ویکتور یانکوویچ رییس جمهور اوکراین در پارلمان این کشور در حالی صورت می گیرد که طرح یاد شده پیش از این به دلیل مخالفت نمایندگان حزب حاکم ˈمناطقˈ که اکثریت را در اختیار دارند، نافرجام ماند.

گفته می شود که تهدید غرب مبنی بر اعمال تحریم های جدی علیه مقام های اوکراینی از جمله ویکتور یانکوویچ رییس جمهور این کشورسبب شده است که مخالفان دولت در موضعیت برتر قرار گیرند.

اوکراین از نوامبر سال گذشته میلادی به دنبال خودداری یانکوویچ رییس جمهور این کشور از امضای موافقت نامه عضویت وابسته با اتحادیه اروپا دستخوش ناآرامی های گسترده سیاسی است.

اروپام/518 **1575
کد N136297