تقاضای اخراج برای نماینده حزب حاکم ترکیه

نشست امنیت خارجی

آنکارا- ایرنا - حزب حاکم ˈعدالت و توسعه ˈ ترکیه درخواست اخراج ˈ احسان ایشبیلنˈ نماینده مردم ˈازمیرˈ را که به تازگی از نمایندگی این حزب استعفا کرده است به کمیته انضباطی ارائه کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، مسوولان حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ عنوان کردند که ایشبیلن استعفای خود را نزد افکار عمومی اعلام کرده ولی متن استعفا را به حزب ارسال نکرده بود.

از آغاز درگیری بین حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ با جماعت ˈگولن ˈ در سه ماه گذشته 9 نماینده حزب ˈعدالت و توسعهˈ که اکثر آنها به نزدیکی با جماعت گولن اشتهار داشتند از این حزب استعفاء کرده اند.

** نشست عالی امنیت خارجی ترکیه به ریاست اردوغان تشکیل شدنشست عالی امنیت خارجی ترکیه به ریاست ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر این کشور امروز تشکیل شد.

این نشست به مدت سه ساعت در محل ستاد مشترک ارتش ترکیه برگزار شد.

به گزارش منابع خبری ترکیه در این نشست علاوه بر اردوغان و ژنرال ˈنجدت اوزلˈ رییس ستاد ارتش ترکیه، ˈبشیر آتالایˈ معاون نخست وزیر، ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیرخارجه، ˈ افکان آلاˈ وزیر کشور ، ˈعصمت ییلمازˈ وزیر دفاع، ˈهاکان فیدانˈ رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه و ˈفخری کاسرگاˈ مسوول نهاد نخست وزیری این کشور شرکت کردند.

نشست یاد شده در پشت درهای بسته برگزار شد و به جزئیات مسایل مطروحه در این نشست اشاره ای نشده است.

** دولت آنکارا به یک نظامی سابق این کشور غرامت پرداخت می کنددادگاه اداری عالی نظامی ترکیه دولت آنکارا را ملزم به پرداخت 448 هزار لیر ترکˈ بیش از 220 هزار دلارˈ غرامت به یک نظامی سابق این کشور کرد.

ˈفاتح ارمیشˈ که در سال 2009 میلادی به هنگام گذراندن دوران خدمت نظام وظیفه معلول شده بود در سال 2012 میلادی بعد از تغییرات در قوانین ترکیه با عنوان ناکافی بودن غرامت پرداختی از سوی دولت آنکارا به وزارت دفاع ترکیه مراجعه کرد.

بعد از رد تقاضای وی از سوی وزارت دفاع وی به به دادگاه عالی اداری نظامی مراجعه کرد و این دادگاه با قبول شکایت ، دولت آنکارا را به پرداخت 423 هزار لیر غرامت مادی و 25 هزار لیر غرامت معنوی محکوم کرد.

لازم به ذکر است این اولین بار است که حکم به پرداخت غرامت به یک نظامی در ترکیه می شود.

خاورم ** 230 **1575
کد N136265