یونسکو قتل روزنامه نگار اوکراینی را بشدت محکوم کرد

تظاهرات

نیویورک، ایرنا- در پی کشته شدن یک خبرنگار اوکراینی درجریان درگیری های اخیر در آن کشور سازمان یونسکو با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن قتل این روزنامه نگار از طرفین درگیر خواست تا با احترام به این حرفه از به خطر افتادن جان خبرنگاران جلوگیری کنند.

در جریان درگیری های خشونت آمیزروز سه شنبه گذشته میان تظاهر کنندگان اوکراینی و نیروهای ضد شورش این کشور فرد ناشناسی یکی از خبرنگاران اوکرانی بنام ˈویاچسلاو ورمیˈ را با ضرب گلوله از پای در آورد.

ایرینا بوکووا مدیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل ˈیونسکوˈ با صدور بیانیه ای قتل این روزنامه نگار را بشدت محکوم کرد.

بوکووا ضمن ابراز نگرانی در مورد وضعیت سایر روزنامه نگارانی که در این درگیری ها مجروح شده اند از مسئولین دولت اوکراین خواست تا حتی در بحرانی ترین شرایط به حقوق خبرنگاران احترام بگذارد و امنیت جانی آنان را تامین کند.

مدیر کل سازمان یونسکو همچنین از مقام های دولت اوکراین خواست تا هرچه سریعتر کمیته ای را مامور تحقیق در این زمینه کرده وعاملان این جنایت را مجازات کند.

طبق آخرین گزارش ها دست کم 30 خبرنگار دراین درگیری ها بشدت مجروح شده ا ند که وضعیت بعضی از آنان بحرانی اعلام شده است.

روز گذشته بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان در بیانیه های جداگانه ای درگیریهای خشونت آمیز در اوکراین را محکوم کردند.

اروپام 2253 **1908
کد N136003