قزوینی: گره زدن اقتصاد کشور به اقتصاد منطقه، هزینه تحریم را بالا می‌برد

دولت,مجلس شوراي اسلامي,تحريم,مجمع نيروهاي خط امام,اقتصاد مقاومتی

یک عضو مجمع نیروهای خط امام با بیان اینکه "ایران با کشورهای منطقه زمینه‌های مشترک زیادی دارد"، اظهار کرد: به هر میزان که تعامل با کشورهای منطقه بیشتر شود، اقتصاد کشور کمتر دچار آسیب‌پذیری می‌شود.

حمید قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: با افزایش همکاری‌های منطقه‌ای می‌توان تلاش‌هایی را که در سال‌های اخیر موجب تفرقه کشورهای منطقه شده است، ناکام گذاشت.

وی در ادامه افزود: در همین راستا در کنار استفاده از دیپلماسی رسمی باید از دیپلماسی عمومی نیز استفاده کرد و از شخصیت‌های علمی، فرهنگی برای ایجاد تعامل سازنده با کشورهای منطقه بهره برد و زمینه‌های بدبینی را کاهش داد و بهانه را از دست بدخواهان گرفت. در این صورت گروه‌های تندرو و تکفیری خلع سلاح می‌شوند و قادر نخواهند بود که زمینه را برای عوام‌فریبی فراهم کنند.

این فعال سیاسی همچنین با بیان اینکه "هر چقدر اقتصاد کشور به اقتصاد منطقه گره بخورد، هزینه تحریم‌ها برای دشمنان افزایش می‌یابد"، تاکید کرد: در غیر این صورت تحریم‌ها راحت‌تر وضع می‌شود. ایران نقش استراتژیکی را در منطقه داراست و ظرفیت‌های اقتصادی و بازرگانی بالایی دارد که اگر از این ظرفیت‌ها استفاده می‌شد، دبی نمی‌توانست اینگونه در منطقه نقش‌آفرینی کند. در واقع ایران مزیت نسبی بسیار خوبی دارد اما تاکنون از این مزیت به خوبی استفاده نکرده است.

این عضو مجمع نیروهای خط امام در ادامه تصریح کرد: اگر در گذشته مقامات کشور برخورد نامتعارف و غیرمنطقی نداشتند و دشمن را تحریک نمی‌کردند، ما اکنون شاهد وضع تحریم‌های فعلی نبودیم. امروز باید یک چهره اعتدالی از ایران ارائه کنیم تا ایران‌هراسی دشمن بی‌اثر باشد. همچنین باید در کشور شرایط با ثبات‌تری را برقرار کنیم و با دنیا تعامل سازنده داشته باشیم تا اثر تحریم‌ها کاهش یابد. باید به این نکته توجه کنیم که دشمن ابتدا ما را منزوی و سپس تحریم کرد.

قزوینی در ادامه با بیان اینکه "از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور نیز در جهت رشد اقتصادی باید بهره برد"، خاطرنشان کرد: شفاف‌سازی عرصه مهمی در فعالیت اقتصادی است. اگر اقتصاد شفاف باشد، دیگر اختلاس‌های کلان رخ نمی‌دهد. البته مفهوم شفافیت این است که رسانه‌ها‌، مجلس و دستگاه‌های نظارتی بتوانند به راحتی نظارت خود را انجام دهند تا ما دیگر شاهد نباشیم که یک نفر یک‌شبه میلیاردر می‌شود.

وی همچنین با اشاره به نقش دولت و مجلس در پیگیری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، گفت: دولت و مجلس باید قوانین و مقررات مربوط به فعالیت تجاری و اقتصادی را تسهیل کنند و با یکدیگر رفتار تعاملی و هماهنگ داشته باشند و همدیگر را رقیب فرض نکنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان تصریح کرد: البته دولت در این زمینه برنامه‌های خوبی دارد و مجلس هم باید به دولت کمک کند تا با اجرای این برنامه‌ها، سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری و تولید، انگیزه بیشتری پیدا کنند.

انتهای پیام

کد N135916