فروزنده: دولت و مجلس با یک نقشه راه، اهداف اقتصاد مقاومتی را محقق کنند

دولت,مجلس شوراي اسلامي,لطف الله فروزنده دهکردي,اقتصاد مقاومتی

سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی، دولت آزادی اقتصاد و کاهش تصدی‌گری و همچنین افزایش قدرت نظارت و جلوگیری از انحصار را جدی بگیرد و در این راستا یک برنامه و نقشه اجرایی در نظر داشته باشد.

سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی، دولت آزادی اقتصاد و کاهش تصدی‌گری و همچنین افزایش قدرت نظارت و جلوگیری از انحصار را جدی بگیرد و در این راستا یک برنامه و نقشه اجرایی در نظر داشته باشد.

لطف‌الله فروزنده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: از وظایف مشترک دولت و مجلس در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، این است که الزامات قانونی برای اجرای این سیاست‌ها از سوی این دو قوه فراهم شود. ضمن اینکه باید به این موضوع توجه داشت که رویکرد، رویکرد تسهیل و رفع موانع باشد.

وی افزود: طبیعتاً در اقتصاد ما نظام‌های مختلف مالیاتی، بانکی، پولی، بورس و ... وجود دارد که باید آسیب‌شناسی شود و متناسب با هدف‌گذاری که طی آن می‌خواستیم اقتصاد مردمی عدالت‌محور داشته باشیم، پالایش صورت بگیرد و در این باره لایحه جدید تنظیم شود، یعنی همان کاری که در رابطه با اصل 44 شد و طی آن دولت لایحه داد و بستر قانونی لازم را فراهم کرد.

سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در ادامه ضمن اینکه تنظیم لایحه جدید در این راستا را از فوری‌ترین و ضروری‌ترین کارهایی دانست که دولت و مجلس باید با یکدیگر انجام دهند، افزود: البته دولت باید محور باشد و کمیته مشترکی را تشکیل و با فوریت این کار را انجام و به مجلس ارائه دهد. مجلس نیز در این باره یک وظیفه اختصاصی دارد و آن این است که قوانین موجود را با توجه به سیاست‌ها تنقیح کند و قوانین زائد را از بین ببرد.

وی خاطرنشان کرد: شعار مجلس در سال 93 باید این باشد که به جای تصویب قانون، به حذف قوانین زائد بپردازد تا دست و بال بخش غیردولتی باز شود و نظام بروکراسی از این چنبره خارج و روان شود.

سخنگوی جمعیت ایثارگران با بیان اینکه "اصلاحات ساختاری از مهم‌ترین کارهایی است که دولت باید شروع کند"، اظهار کرد: دولت اختیارات خوبی در بحث مدیریت و اصل 44 دارد؛ بنابراین باید از این ظرفیت استفاده کند و آزادی اقتصاد و کاهش تصدی‌گری و همچنین بحث افزایش قدرت نظارت و جلوگیری از انحصار را جدی بگیرد و یک برنامه و نقشه اجرایی در این جهت در نظر داشته باشد.

فروزنده، نقش رسانه‌ها در این بین را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: رسانه‌ها از جمله رسانه ملی این نقش را دارند که مردم را توجیه کنند؛ چراکه مردم در بخش اعظمی از تولید و مشارکت نقش دارند.

سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی همچنین در پاسخ به این پرسش که استفاده از دیپلماسی و ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و فعال‌تر شدن دولت در حوزه دیپلماسی و بهبود روابط با کشورهای جهان که مورد توجه مقام معظم رهبری نیز بوده، تا چه میزان ضروری است؟، اظهار کرد: اگر دیپلماسی اینطور باشد که ما بیش از داشتن آورده، امتیاز بدهیم، مشکلی از ما حل نخواهد شد چراکه ما باید با اقتدار و روابطی که مبنای عادلانه داشته باشد پیش برویم.

وی با بیان اینکه "رابطه فقط رابطه با آمریکا نیست بلکه با کشورهای منطقه و کشورهایی که با ما روابط عادلانه دارند نیز باید ارتباط داشته باشیم"، خاطرنشان کرد: من معتقدم که ما در مذاکرات هسته‌ای امتیازاتی که دادیم بیشتر از آورده‌هایمان بوده است ولی به هر ترتیب امیدواریم که این روند در آینده بهتر شود.

فروزنده افزود: با توجه به جسارت و عهدشکنی‌هایی که آمریکایی‌ها نسبت به ما دارند، نمی‌توان به این صورت اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار داد. باید حساب دشمن را جدا کرد و کشورهای منطقه و کشورهایی که استقلال ما را به رسمیت می‌شناسند و به ملت ما احترام می‌گذارند و برای ما ظرفیت دارند را باید مورد توجه قرار داد.

سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی همچنین گفت: ما باید توانمندی‌هایمان را شناسایی کنیم و با این توانمندی‌ها وارد بازارهای بین‌المللی شویم تا موفق باشیم و بدانیم کسی که خلاقیت و نوآوری و حرفی برای گفتن نداشته باشد در دنیای رقابت نابود می‌شود.

وی همچنین درباره بحث تحریم‌ها تاکید کرد: ما باید نقاط آسیب‌پذیرمان را شناسایی کنیم و این موضوع را مقام معظم رهبری از دولت خواسته‌اند. لازم است تا در حوزه‌هایی مثل حوزه کشاورزی با برنامه‌هایی یک ساله مشکلات در این حوزه را از بین ببریم و به کشاورزان کمک کنیم تا دیگر نیازی به وارد کردن کالاهای اساسی نداشته باشیم.

فروزنده افزود: همچنین در حوزه نفت باید تنوع فروش بوجود بیاوریم تا شاهد تنوع مشتریان باشیم تا در این صورت اگر یکی از مشتریان خواست ما را تحریم کند، این موضوع در سبد فروش ما تأثیری نداشته باشد. ضمن اینکه استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی و جغرافیایی کشور نیز از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود.

سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در پایان اظهار کرد: در یکی - دو سالی که تحریم‌ها تشدید شد، برخی تصمیم‌ها، تصمیمات خوبی بود چراکه باعث دور زدن تحریم‌ها شد و در مقاطعی حتی فروش نفت ما را بهتر کرد.

انتهای پیام

کد N135826