واکنش شدید ونزوئلا به اظهارات مداخله جویانه اوباما درباره این کشور

ونزوئلا,اوباما

مادرید- ایرنا- دولت ونزوئلا با رد قاطعانه اظهارات رییس جمهوری آمریکا مبنی بر افزایش موج خشونت ها در این کشور آمریکای جنوبی، سخنان اوباما را ˈمداخله جدید و بی ادبانه در امورات داخلی ˈ خود خواند.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه ال پاییس، اوباما روز چهارشنبه در چارچوب اجلاس آمریکای شمالی که در شهر ˈتولوکاˈ مکزیک برگزار شد، اخراج سه دیپلمات آمریکایی که وی اتهامات منسوب به آنها را ˈدروغینˈ خوانده بود، مورد انتقاد قرار داد و به ˈنیکلاس مادوروˈ همتای ونزوئلایی خود توصیه کرد که با مخالفانش مذاکره کند.

دولت ونزوئلا در این رابطه با صدور بیانیه ای تصریح کرد که بیان این اظهارات در مکزیک، یک توهین به سرزمین رهبران و ملت شجاع و انقلابی مکزیک است.

در این بیانیه تاکید شده که اوباما همچنان به لطمه زدن به یک کشور آزاد و خود مختار آمریکای لاتین و کارائیب که سیاست های آن در نتیجه اراده مردمی است، ادامه می دهد.

دولت ونزوئلا همچنین خاطرنشان کرد: دولت های مستقل و ملت های جهان منتظر پاسخ آمریکا هستند که توضیح دهد ˈچرا رهبران احزاب مخالف که به ترویج خشونت در میهن ما می پردازند را تامین مالی، تشویق و حمایت می کندˈ. افزون بر آن، ونزوئلا از واشنگتن خواست که روشن کند به چه حقی ˈالکس لیˈ معاون وزیر امور خارجه آمریکا پیامی را ارسال کرد که قصد تهدید کردن ونزوئلا را دارد؛ آیا فقط به این دلیل که ونزوئلا مسئولان اقدامات خشونت آمیز در روز های اخیر را تحویل عدالت داده است.

دولت ونزوئلا همچنین تاکید کرد که به نظارت و اعمال اقدامات لازم برای اینکه ماموران آمریکایی نتوانند خشونت و بی ثباتی را در این کشور تحکیم کنند در کنار اطلاع رسانی به جهانیان درباره ماهیت سیاست مداخله جویانه دولت اوباما ادامه خواهد داد.

اروپام **1234** 2023
کد N135735