وزیران اقتصاد آ.سه.آن تشکیل جامعه اقتصادی را بررسی می کنند

آسه آن

کوالالامپور – ایرنا – وزیران اقتصاد اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) تشکیل جامعه اقتصادی این اتحادیه در سال آینده میلادی را در سنگاپور بررسی می کنند.

به گزارش ایرنا، نشست وزیران اقتصاد 10 کشور عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا پنجشنبه آینده در سنگاپور برگزار و در این نشست ادغام و تشکیل جامعه اقتصادی این اتحادیه در سال آینده میلادی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلپیپین، برونئی، ویتنام، لائوس، میانمار و کامبوج کشورهای عضو آ.سه.آن هستند.

آ.سه.آن به دنبال ایجاد تولید مشترک و بازار یکپارچه ای است که می تواند در اقتصاد جهانی ادغام شود.

طرح تشکیل جامعه اقتصادی واحد آ.سه.آن از جمله برنامه های اصلی این اتحادیه به شمار می رود که می تواند تاثیرات و پیامدهای فرامنطقه ای به همراه داشته باشد.

پیشنهاد این طرح به سال 1997 باز می گردد که سران این اتحادیه در کوالالامپور پایتخت مالزی بر محورهای تحول آ.سه.آن به یک منطقه با رقابت بالا، پر رونق و پایدار، دارای توسعه اقتصادی یکسان، کاهش فقر و تفاوت های اقتصادی اجتماعی تاکید کردند.

این موضوع در نشست سال 2003 جزیره بالی و سپس در سال 2006 در کوالالامپور مطرح شد تا در نهایت در سال 2007 در سیزدهمین نشست سران آ.سه.آن در سنگاپور تشکیل بازار واحد آ.سه.آن و برنامه جامع تحقق این هدف تا سال 2015 در دستور کار اعضای دهگانه این اتحادیه قرار گرفت.

پیش از این نشست از فردا (شنبه) کنفرانس وزیران همکاری های اقتصادی و راهبردی حوزه اقیانوس آرام یا تجارت آزاد فرااقیانوسی موسوم به ترانس پاسفیک در سنگاپور برگزار می شود.

در این کنفرانس چهار روزه نیز وزیران تجارت و مقامات ارشد 12 کشور عضو شامل استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزلند، پرو، سنگاپور، آمریکا و ویتنام شرکت دارند.

ترانس پاسفیک در صورت تشکیل بزرگترین بازار تجارت منطقه ای جهان با بیش از 792 میلیون نفر است.

این بازار 40 درصد از اقتصاد جهانی را شامل می شود.

آساق**د.م**1611
کد N135733