رییس مجلس تاجیکستان با استاندار خراسان رضوی دیدار کرد

توسعه,مبادلات

مشهد - ایرنا - استاندار خراسان رضوی روز پنجشنبه در دیدار با رییس مجلس تاجیکستان روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران را برادرانه و بر اساس احترام متقابل توصیف و بر ارتقاء سطح مناسبات دو طرف تاکید کرد.

به گزارش استانداری خراسان رضوی ˈمحمدحسین فروزان مهرˈ در این دیدار

گفت: بر اساس آخرین آمار میزان مبادلات دو جانبه 260 میلیون دلار صادرات کالا از ایران به تاجیکستان و 35 میلیون دلار صادرات آن کشور به جمهوری اسلامی بوده است.

وی افزود: وجوه اشتراک فراوان فرهنگی، مذهبی و تاریخی بین دو کشور زمینه را برای توسعه هرچه بهتر روابط فراهم کرده است.

او در ادامه با اشاره به ظرفیتهای خراسان رضوی در حوزه های مختلف صنعتی، معدنی، خدمات و کشاورزی اظهار داشت: وجود شش هزار واحد صنعتی و معدنی، معادن غنی و سرشار و بخش کشاورزی فعال و پویا این خطه را به یکی از استانهای برتر کشور تبدیل کرده بگونه ای که در بسیاری از تولیدات و محصولات زراعی و دامی دارای رتبه های برتر کشوری است.

استاندار خراسان رضوی وجود نیروی انسانی مجرب و متخصص و همچنین ظرفیت بالای خدمات فنی و مهندسی را از دیگر مزایای این استان برشمرد و آمادگی برای ارتقاء سطح مناسبات در این حوزه ها را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه حجم صادرات غیرنفتی خراسان به تاجیکستان در سال گذشته 106 میلیون دلار بود گفت: طی شش ماه نخست امسال نیز 84 میلیون دلار صادرات به آن کشور داشته ایم.

فروزان مهر با اشاره به توافقات انجام شده استانی، از آمادگی برای صدور خدمات فنی و مهندسی، آموزش و ارائه خدمات کشاورزی، ایجاد کشتارگاه صنعتی، برگزاری هفته های فرهنگی و تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاههای خراسان رضوی و جمهوری تاجیکستان نیز خبر داد.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از 10 نمایشگاه اختصاصی معرفی تولیدات کالاهای خراسان رضوی در شهر دوشنبه و سایر شهرهای بزرگ تاجیکستان برگزار شده است و هیاتهای تجاری و اقتصادی فراوانی بین دو کشور رفت و آمد نموده اند که می بایست از این ظرفیت در راستای توسعه مناسبات اقتصادی بهره برد.

رییس مجلس تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضورش در خراسان رضوی با اشاره به حضور رییس جمهور کشورش در مراسم تحلیف دکتر روحانی گفت: اهتمام دولت و مردم تاجیکستان بر ارتقاء سطح روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

ˈزاگرف شکرجانˈ ضمن دعوت از استاندار خراسان رضوی برای سفر به تاجیکستان، ارتقاء سطح ˈدفتر کنسولیˈ کشور متبوعش به ˈدفتر نمایندگی کنسولگریˈ در مشهد را در راستای توسعه همکاریهای بیشتر بین تاجیکستان و خراسان رضوی لازم و ضروری دانست.

1922/659
کد N135512