هاشمی رفسنجانی:

اجلاس تهران فرصت مناسبی برای گسترش همکاریها است 

سایر حوزه ها

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: اجلاس تهران موجب تحکیم وحدت و همبستگی بین مسلمانان و فرصتی مناسب برای تشریک مساعی و گسترش همکاری های همه جانبه در راستای حل مسائل جهان اسلام است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدارهای جداگانه با محمد علی الراعی رئیس مجلس یمن و سلیم الزعنون رئیس مجلس ملی فلسطین که در راس هیات پارلمانی برای شرکت در کنفرانس روسای مجلس اسلامی در تهران بسر می برند با حمایت از اینگونه نشست ها، آن را موجب تحکیم وحدت و همبستگی بین مسلمانان و فرصتی مناسب برای تشریک مساعی و گسترش همکاری های همه جانبه در راستای حل مسائل جهان اسلام دانست.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر جایگاه احترام آمیز مردم یمن نزد ایرانیان گفت: متاسفانه همکاری های اقتصادی ، علمی و فرهنگی دو کشور در حد انتظار گسترش نیافت و امیدواریم در شرایط فعلی روابط گذشته بهبود یافته و در آینده جبران شود.
 
هاشمی رفسنجانی با بیان سابقه توسعه روابط با کشورها پس از پایان جنگ تحمیلی اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران بر پایه ایجاد روابط سازنده و مستحکم با کشورهای اسلامی بویژه یمن قرار گرفت که حوادث اخیر در یمن و شهادت و ربوده شدن دیپلمات های ایرانی این توسعه را با تاخیر مواجه ساخت.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خلیج فارس، باب المندب و دریای سرخ را از جمله نقاط استراتژیک و تاثیر گذار جهانی دانست که بیگانگان بدلیل عدم همکاری جدی کشورهای منطقه، بیشترین بهره برداری و سود را عاید خود می کنند.
 
 هاشمی رفسنجانی نفوذ بیگانگان در برخی کشورها را ناشی از وجود دیکتاتورها و مستبدان داخلی دانست و گفت: دیکتاتورها برای حفظ و بقای خود متکی به حمایت های خارجی هستند که آنان نیز بقای خود را در حمایت از تروریست ها و افراطیونی می دانند که با ظهور و حضور خود ناامنی و نابودی را به ارمغان می آورند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با قدردانی از گزارش مبسوط رئیس مجلس یمن از اوضاع آن کشور و تاثیر وفاق، آشتی ملی و تشکیل کمیته های گفت و گوی ملی از سوی تمام احزاب یمن اظهار داشت: نباید اجازه داد تا کشورهای اسلامی پایگاه تروریست هایی شوند که جز نفاق و افراطی گری در جهان اسلام هدف دیگری را دنبال نمی کنند.
 
وی با اشاره به تمدن، فرهنگ ریشه دار و جایگاه احترام آمیز مردم یمن نزد کشورهای اسلامی گفت: بازگشت امنیت و آسایش ضرورت امروز ملت های مسلمان بویژه مردم یمن است.
 
آقای محمد علی الراعی رئیس مجلس یمن در ابتدای این دیدار با تشریح اوضاع داخلی و بین المللی یمن به جایگاه مهم ایران در منطقه و جهان اسلام اشاره و اجلاس تهران را مفید و سازنده خواند و گفت: جنابعالی برای اعراب و بویژه یمنی‌ها مرجع خوبی هستید که، خردمندی شما راه گشای بسیاری از مشکلات منطقه ای و فرا منطقه‌ای جهان اسلام و مسلمانان بوده و هست.
 
هاشمی رفسنجانی در دیدار با سلیم الزعنون رئیس مجلس ملی فلسطین با تاکید بر اینکه اشغالگران باید روزی بروند و کشور فلسطین را به مردم آن بسپارند اظهار داشت: در قبل از انقلاب با حضور در اردوگاه یرموک از نزدیک با خانواده شهدای فلسطینی و مهاجرینی که در آنجا اسکان یافته بودند ملاقات و گفتگو داشتم و امروز نیز معتقدم که نباید امید بازگشت در بین مهاجرین به یاس نبدیل شود.
 
وی وجود اختلافات داخلی را از جمله آفت ها و موانع دستیابی به پیروزی مبارزین و ملت فلسطین دانست و گفت: هرچه اختلافات بین نیروهای مقاومت و مبارزین بیشتر شود اسرائیلی های گام های بلندتری به جلو خواهند برداشت که توسعه شهرک سازی ها، طمع به قدس شریف و وعده های دروغین به فلسطینی ها از نمونه های بارز آن است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پدیده طالبان، تروریست و افراطیون را در راستای منافع اسرائیل برشمرد و افزود: متاسفانه در چند سال اخیر مسئله فلسطین و جنایات اشغالگران در بیت المقدس بدلیل مسائل موجود در کشورهای اسلامی از جمله مصر، لیبی، سوریه، یمن، به حاشیه رانده شد، که اختلافات داخلی نیز ضربه های جبران ناپذیری به ملت فلسطین وارد ساخت.
 
هاشمی رفسنجانی با اشاره به الهام مردم ایران از مقاومت ملت فلسطین در ابتدای انقلاب پشتیبانی از ملت فلسطین را وظیفه دینی و اخلاقی همه کشورهای اسلامی دانست.
 
سلیم الزعنون رئیس مجلس ملی فلسطین نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از ملاقات با آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان تاریخ زنده انقلاب و مبارزه علیه استکبار ایشان را فردی دانست که تمام جهان اسلام بویژه کشورهای منطقه اهمیت بسیاری برای وی و اظهاراتش قائل هستند.
 
رئیس مجلس ملی فلسطین با تشریح آخرین وضعیت و تحولات کشورش، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری بزرگ و مهم در منطقه و یک دوست و برادر برای ملت فلسطین نام برد و گفت: ابراز محبت برادرانه و صمیمانه ملت ایران از سال های دوری که مردم فلسطین هیچ پناه و یاوری نداشت از ذهن و قلب فلسطینیان محو نخواهد شد.