اوباما به اردوغان هشدار داد

اوباما

آنکارا- ایرنا- پایگاه خبری اینترنتی ˈحریتˈ به نقل از منابع دیپلماتیک در آنکارا امروز پنجشنبه نوشت: ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه بطور جدی درباره ˈحفظ حقوق اشخاصˈ به وی هشدار داد.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری بدون نام بردن از منابع دیپلماتیک، به انتشار اطلاعیه کاخ سفید پس از این مکالمه تلفنی و تاکید آمریکا مبنی بر لزوم ˈاتخاذ سیاست هایی مبتنی بر حفظ حقوق اشخاصˈ توسط ترکیه اشاره کرد و نوشت: اوباما هشدار جدی خود خطاب به اردوغان را با روش های دیپلماتیک انجام داد.

به گفته منابع دیپلماتیک در آنکارا، رییس جمهوری آمریکا عنوان کرده است که اگر حفظ حقوق اشخاص در ترکیه خدشه دار شود روابط آنکارا و واشنگتن، سرمایه گذاری های خارجی این کشور و نیز امنیت ترکیه از این امر متضرر می شوند.

براساس این گزارش، ˈماری هارفˈ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در پی تایید قانون محدودیت اینترنت در ترکیه توسط ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری این کشور در گفت وگو با خبرنگاران گفت: این قانون به صورت جدی از ظرفیت محدود ساختن آزادی بیان، آزادی رسانه ها و اطلاع رسانی از طریق اینترنت برخوردار است.

وی گفت: همانگونه که پیشتر نیز بارها تاکید کرده ایم، ما انتظار داریم ترکیه از آزادی بیان و فعالیت های آزاد رسانه ها دفاع کند.

رسانه های جمعی ترکیه امروز نوشتند که نخست وزیر ترکیه و رییس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی در باره مسایل منطقه ای و اهمیت به نتیجه رسیدن سریع روند عادی سازی روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی گفت وگو کردند.

نهاد دفتر نخست وزیری ترکیه اعلام کرد، اردوغان و اوباما در این گفت وگوی تلفنی درباره توسعه و تحکیم روابط دوجانبه آمریکا و ترکیه تبادل نظر کرده اند.

رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ترکیه همچنین بر همکاری نزدیک برای مبارزه با تروریسم در سوریه، ادامه تلاش ها برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران این کشور و تشویق بغداد و اربیل برای توافق درباره بهره برداری از منابع انرژی شمال عراق تاکید کرده اند.

خاورم ** 2012 **230 ** 2023
کد N135356