مانموهان سینگ:ترور راجیو گاندی حمله به روح هند بود

راجیو گاندی,هند

دهلی نو - ایرنا - نخست وزیر هند دربیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد ترور راجیوگاندی را حمله به روح هند خواند و مخالفت خود را با آزادی عاملان این اقدام اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، دراین بیانیه ای رسانه های آمده این آزادی مغایر همه اصول قضایی هند است.

مانموهان سینگ افزود: هیچ دولت یا حزبی نباید در مبارزه با تروریسم گذشت داشته باشد.

دولت هند در اعتراض به تصمیم فرماندار ایالت تامیل نادو مبنی بر آزادی هفت زندانی که در ترور راجیو گاندی نخست وزیر اسبق این کشور در سال 1991 دست داشته اند ، درخواست تجدید نظری به دیوان عالی ارائه کرده است. این درخواست قرار بود امروز مورد بررسی قرار گیرد.

فرماندار ایالت تامیل نادو دیروز از آزادی این هفت زندانی تا اوایل هفته آینده خبر داد.

این تصمیم درحالی اتخاذ شد که دیوان عالی هند نیز دو روز قبل تصمیم گرفت به علت طولانی شدن روند بررسی موضوع درخواست عفو سه عامل اصلی این ترور ، محکومیت اعدام آنها را به حبس ابد تخفیف دهد.

فرماندار ایالت تامیل نادو همچنین تصمیم گرفته چهار زندانی دیگر را که یکی از آنها یک زن تامیل است و درحال حاضر به جرم همدستی در ترور محکومیت حبس ابد را می گذراند، آزاد کند.

راجیو گاندی در مبارزات انتخاباتی ماه مه 1991 توسط یک عامل انتحاری زن کشته شد.

سه مرد از اعضای گروه شورشی سریلانکایی ببرهای تامیل به جرم مشارکت در سازماندهی ترور راجیو گاندی به اعدام محکوم شدند.

راجیو گاندی جوان ترین نخست وزیر هند پس از ترور مادرش ایندیرا گاندی در اکتبر 1984 بود. وی به مدت پنج سال هند را اداره کرد.

هندی ها بر این باورند که گروه ببرهای تامیل برای گرفتن انتقام، راجیو گاندی را ترور کرده اند.

دولت هند و سریلانکا در سال 1987 توافقنامه ای را امضا کردند که براساس آن شورشیان تامیل که در سال های 1980 توسط دهلی نو آموزش دیده و مسلح شده بودند، خلع سلاح شوند.

آساق ** 2167 ** 275 **
کد N135299